Feodal sistemin sosyal hayata etkisi
Feudal system social life impact
- Tez No: 477297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Roma İmparatorluğu'nun yıkılmasının ardından Avrupa'da devam eden Barbar istilâları sonunda, Ortaçağ Avrupası'nda köklü değişimler yaşanmış ve bu değişimler sonucunda Avrupa'nın temel yapısı meydana gelmiştir. Bu değişim unsurlarının kanaatimizce en önemlisi V. yy. ile IX. yy. arasında feodal sistemin temel yapısının oluşmasıdır. Bu tarihlerden itibaren Avrupa'nın iktisadî, siyasî, hukukî yapısıyla birlikte toplumsal ve kültürel hayatı, feodal sistem çerçevesinde şekillenmiştir. Feodal sistemin sınıfsal hiyerarşi yapısı her ne kadar ekonomik özelliklere göre sınıflandırılmış olsa da, bu yapının ana hatlarının şekillenmesi için kan bağı gibi bazı özel şartlar belirleyici unsur olmuştur. Ortaçağ'da yaşanan istilâ hareketleri, Avrupa'nın hukukî ve kültürel yapısı üzerinde önemli sonuçlar doğurmuş, bu durum da feodal sistemin, Avrupa bölgesinde parçalanmış küçük yönetim birimleriyle birlikte feodal beylerin, sözlü ve yazılı hukuk kurallarını uygulamalarını sağlamıştır. Bu hususlar neticesinde, Ortaçağ Avrupası'nda çoğulcu hukuk sistemi meydana gelmiştir. Kilise kurumunun Avrupa'da sosyal hayat ve siyasal yapı üzerindeki etkisi, feodal sistemin Ortaçağ'ın sonuna kadar devam etmesini sağlamıştır. Ortaçağ'ın son dönemlerinde Kilise'ye olan itibarın azalması feodal sistemin sonunu hazırlamıştır. Bu durumun sonucu olarak Avrupa'da eğitim ve bilimsel alanlarda olumlu gelişmeler yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that after the demolition of the Roman Empire, with the ongoing Barbarian invasions in the European region, radical changes took place in medieval Europe, and as a result of these changes, the basic structure of today's European region is formed. Perhaps the most important of these elements of change is the 5th century with 9th century The subdivision of the feudal system occurs. From these dates it has been seen that the economic, political, legal structure and social and cultural life in the European region are shaped within the framework of the feudal system. Although the class hierarchy of the feudal system has been classified according to economic characteristics, it is explained in historical sources that certain special conditions such as blood ties have established the formation of this structure. Moreover, the effect of the Church institution on the social life and political structure of Medieval Europe has allowed the feudal system to continue until the end of the Middle Ages, with the gradual decline of the church's reputation in the late Middle Ages and the subsequent shaking of the feudal system. In this case it opened the door of the development of educational and scientific activities under the control of the church in Europe. Moreover, the invasion movements in the European region have had important consequences on the legal and cultural structure of Europe, with the feudal system and the different administrative systems in each principality and feudal kingdom, together with the small administrative units fragmented in the European territory. In this case, it enabled the pluralistic legal system in the European region to come to fruition.