1980 sonrası liberal politikaların Türk kamu yönetimine etkileri
The effects of post 1980's liberal politics on Turkish public administration
- Tez No: 772182
- Danışmanlar: PROF. DR. NAGEHAN TALAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Merkezi siyasal otoritenin olmadığı, parçalanmış siyasal iktidar yapılarına dayanan, kendine yeterli kapalı bir tarımsal ekonomik sisteme sahip, toplumsal ve siyasal yaşamda dinsel düşüncenin egemen olduğu durağan feodal sistemin yerini dinamik piyasa toplumunun alması ve bu yeni toplum düzeninde de hakim sınıf olarak burjuvazinin ortaya çıkması liberal fikirlerin oluşmasında en belirleyici etkenlerden biri olup, özellikle batılı ülkelerde rağbet gören, en popüler ve en fazla taraftar toplayan ideolojilerden biridir. Liberal İdeolojinin kamu yönetimi üzerindeki etkisi Yeni Kamu Yönetimi Anlayışı adlı bir akımla ifadesini bulmuştur. Bu akımın temel argümanı küçük, etkin ve düzenleme ile denetlemeyi esas alan yeni bir kamu yönetimi yapısı oluşturmak şeklinde olmuştur. Özellikle ABD ve İngiltere'de muhafazakâr hükümetlerin işbaşına gelmesiyle birlikte düşünceden fiile geçen Yeni Kamu Yönetimi Anlayışı kısa zamanda başka ülkeleri de etkilemiştir. Bu anlayıştan ve onu besleyen kaynak olan Liberalizmden etkilenen ülkelerden biri de Türkiye'dir. 1980'li yıllarda bu anlayışa dayalı olarak peşi sıra reformlar hayata geçirilerek Türk Kamu Yönetimi yeniden biçimlendirilmeye çalışılmıştır. Buna bağlı olarak Türk Kamu Yönetiminde eski yapı ve anlayışlar derinden etkilenmiş, bazı örgütsel yapılar bu süreçte ortadan kalkarken yenileri ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada Liberalizm ve onun kamu yönetimi ayağı olan Yeni Kamu Yönetimi Anlayışının Türkiye'deki yansımaları bir süreç temelinde ele alınmıştır. Bu çerçevede uygulamaya geçirilen reform çabaları ve bunların Türk Kamu Yönetiminde meydana getirdiği değişim incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Central is not the political authority, political power structures based on the fragmented, self-sufficient, closed with an agricultural economic system, social and political life of the feudal system still dominated by religious thought to take place in the dynamic market society, and this new order of society, the emergence of the liberal bourgeoisie as the ruling class is one of the most decisive factors in the formation of ideas, in particular that are popular in western countries, is one of the most popular and the ideologies that collects more fans. Impact of ideology on the public administration has found expression in a stream, called New Public Management Approach. The main argument of this trend, small, efficiently and with the regulation of public management structure to create a new form of regulation has been based. The election of conservative governments in the United States and in England, especially with the coming of the New Public Management Understanding of verbal thinking also affected other countries as soon as possible. In this sense, from liberalism and one of the countries in which the source that feeds it is Turkey. Based on this understanding, one after the reforms in the 1980s, the Turkish Public Administration was initiated and again tried to be shaped. Accordingly, the Turkish Public Administration and insights deeply impressed by the old structure, eliminated some of the organizational structures have emerged in this process. In this study of public administration pillar of liberalism and its reflections in Turkey Understanding the New Public Management on the basis of a process are discussed. Being deployed in this context, the reform proposals and their changes caused by the Turkish Public Administration investigated.