Küresel değer zincirlerine katılımın belirleyicileri: Next-11 ülkeleri üzerine bir inceleme
Determinants of participation in global value chains: An analysis on Next-11 countries
  1. Tez No: 961864
  2. Yazar: MERT ŞAKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu tez çalışmasında, küreselleşme süreciyle üretim yapılarında belirgin bir şekilde ağırlığı artan küresel değer zincirleri (KDZ) incelenmiş; ülkelerin bu yapılara entegrasyonunu belirleyen faktörler analiz edilmiştir. Küresel ekonomi giderek daha fazla ağ yapısına dayalı bir üretim sistemiyle işlemektedir. Bu bağlamda, ülkelerin değer zincirlerindeki yerleri, sadece ticaret hacimleriyle değil, katma değer yaratımındaki rollerine göre belirlenmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin KDZ'lere katılım düzeyi, kalkınma politikaları, sanayi stratejileri ve dış ticaret yapıları açısından kritik önem taşımaktadır. Tezin birinci bölümünde, küreselleşmenin tarihsel kökenleri, kavramsal çerçevesi ve geçirdiği dönüşüm detaylı bir biçimde ele alınmıştır. Küreselleşmenin teknik, ekonomik ve siyasi boyutları kapsamlı bir şekilde tartışılmış, neoliberal küreselleşmeden devlet kapitalizmine geçiş süreci, Çin'in yükselişi örneği üzerinden değerlendirilmiştir. Küreselleşmenin üretim yapıları üzerindeki etkisi ve değer zincirlerinin gelişimi, dünya ekonomisinde yeni bir paradigmanın ortaya çıkmasına neden olmuştur. İkinci bölümde, küresel değer zincirlerinin tanımı, teorik gelişimi, üretim coğrafyasındaki değişimlerle birlikte firmaların stratejik yeniden yapılanmaları değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, literatürde yer alan çalışmaların bibliyometrik analizi yapılmış ve KDZ analizi çerçevesi kullanılarak küresel üretim sisteminin yapısı anlaşılmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda firmaların dış kaynak kullanım stratejileri ve değer zincirlerinin yönetimi gibi mikro düzeydeki etmenler de teorik çerçevede değerlendirilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise, KDZ'lere katılımı etkileyen faktörlerin tespitine yönelik panel veri analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede, Next-11 ülkeleri örneklem alınarak hem tüm sektörleri hem de özel olarak otomotiv sektörünü kapsayan iki farklı model oluşturulmuştur. Analiz kapsamında; küreselleşme endeksi, nominal kur, doğrudan yabancı yatırımlar, ekonomik karmaşıklık endeksi, patent başvuruları ve orta-yüksek teknoloji ihracatı gibi değişkenlerin KDZ katılım endeksine etkileri ölçülmüştür. Panel veri analiz sonuçlarına göre, nominal kur değişkeni her iki modelde de pozitif yönde anlamlı bir etki göstermiş ve bu bulgu, rekabet avantajı yaratma konusunda kur seviyelerinin önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Diğer yandan, küreselleşme endeksi ve doğrudan yabancı yatırımlar gibi değişkenlerin etkileri ülkeden ülkeye farklılık göstermekte; bazı ülkelerde pozitif bazı ülkelerde ise negatif yönde sonuçlar doğurmaktadır. Bu durum, ülkelerin KDZ'lere katılım stratejilerinin içsel dinamiklere bağlı olarak şekillendiğini göstermektedir. Sektörel analizde, özellikle otomotiv sektörüne katılımın belirleyicileri açısından karmaşık bir tablo ortaya çıkmıştır. Patent başvuruları, yüksek teknolojili ihracat oranları ve ekonomik karmaşıklık gibi faktörlerin sektör üzerindeki etkileri ülke bazında heterojenlik göstermektedir. Örneğin, Bangladeş gibi düşük teknolojiye dayalı üretim yapan ülkelerde yüksek teknoloji ihracatının KDZ katılımını sınırlayıcı etkisi gözlenmiş; buna karşın Güney Kore ve Meksika gibi ülkelerde teknolojik göstergelerin pozitif etkileri ortaya çıkmıştır. Tezdeki analizler, Next-11 ülkelerinin KDZ'lere katılımının tek bir reçeteyle açıklanamayacağını göstermektedir. Ülkelerin sanayi yapıları, politik tercihleri, kurumsal kapasiteleri ve jeopolitik konumları gibi birçok unsur KDZ'lere entegrasyon düzeyinde etkili olmaktadır. Bu nedenle politika yapıcıların tek boyutlu değil, çok katmanlı bir yaklaşımla KDZ stratejilerini oluşturması gerekmektedir. Tez çalışmasının ulaştığı sonuçlara göre, KDZ'lere etkin biçimde katılmak isteyen ülkelerin sadece düşük maliyetli üretim gücüne değil, aynı zamanda teknoloji, inovasyon, kurumsal kapasite ve insan sermayesine yatırım yapmaları gerekmektedir. Ayrıca, küresel ticarette yaşanan dönüşümler (örneğin friendshoring, reshoring gibi) KDZ yapısının yeniden şekillenmesine yol açmaktadır. Bu bağlamda hem jeopolitik gelişmeler hem de çevresel sürdürülebilirlik kriterleri önümüzdeki dönemde ülkelerin KDZ içindeki rollerini yeniden tanımlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the growing prominence of global value chains (GVCs) within production structures in the context of globalization and analyzes the key factors determining countries' integration into these networks. The global economy increasingly operates through a network-based production system. In this regard, the position of countries within value chains is not solely determined by trade volume, but rather by their role in value creation. Particularly for developing economies, the level of participation in GVCs is critically important in shaping development policies, industrial strategies, and trade structures. The first chapter of the thesis addresses the historical background, conceptual framework, and transformation of globalization. The technical, economic, and political dimensions of globalization are comprehensively discussed, and the transition from neoliberal globalization to state capitalism is examined, with the rise of China serving as a key example. The effects of globalization on production structures and the evolution of global value chains are highlighted as indicators of a new paradigm in the global economy. In the second chapter, the definition and theoretical development of GVCs, as well as the spatial restructuring of production and the strategic repositioning of firms, are discussed. A bibliometric analysis of the existing literature is conducted, and the structure of the global production system is examined through the analytical framework of GVC analysis. Moreover, micro-level factors such as outsourcing strategies and value chain governance are evaluated within a theoretical framework. The third chapter employs panel data analysis to identify the macroeconomic determinants of GVC participation. Using a sample of Next-11 countries, two different models are constructed—one covering all sectors and the other specifically focusing on the automotive sector. Variables including the globalization index, nominal exchange rate, foreign direct investment (FDI), economic complexity index, patent applications, and the share of medium- and high-tech exports are analyzed in relation to their impact on the GVC participation index. The results of the panel data analysis reveal that the nominal exchange rate has a positive and statistically significant effect in both models. This finding underscores the role of exchange rate levels in generating competitive advantage in GVC integration. On the other hand, the effects of the globalization index and foreign direct investment vary across countries—some exhibit positive impacts, while others show negative ones. These heterogeneous outcomes indicate that countries' strategies for GVC integration are shaped by internal dynamics. Sector-specific analysis, particularly within the automotive industry, presents a more complex picture. The effects of factors such as patent applications, high-tech export ratios, and economic complexity vary by country. For instance, in low-technology countries like Bangladesh, an increase in high-tech exports appears to constrain GVC participation, whereas countries like South Korea and Mexico benefit positively from technological indicators. The analyses in the thesis demonstrate that there is no one-size-fits-all strategy for GVC participation across Next-11 countries. National industrial structures, policy choices, institutional capacities, and geopolitical positioning all play a role in determining the extent and quality of integration into global production networks. Therefore, policymakers must adopt a multi-dimensional approach when formulating GVC strategies. Based on the findings, it is concluded that countries aiming for effective and sustainable integration into GVCs must invest not only in low-cost production capabilities but also in technology, innovation, institutional infrastructure, and human capital. Additionally, transformations in global trade—such as friendshoring and reshoring—are reshaping the structure of GVCs. In this context, geopolitical developments and environmental sustainability criteria will redefine the roles that countries assume within global value chains in the near future.