Citizen's trust in the judicial authorities in the Kurdistan region-Iraq
Irak'ın Kürdistan bölgesindeki vatandaşların adli mercilere duydukları güven
  1. Tez No: 477344
  2. Yazar: BESTUN OMER ALİ SURCHI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMED EMİN OSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yargı makamı, yetkilileri Kürdistan bölgesi/Irak'ta ayırma temelinde kurulan üç otoriteden biridir. Topluluk, otorite ve bireyler arasındaki sorunları çözmede yetkili otoritelerden oluşur. Bu nedenle, bu otoriteye güvenin sağlanması, toplumun istikrarı sağlandığı için en önemli şartlardan biridir. Bu araştırmanın temel amacı, Kürdistan bölgesi / Irak'taki adli makamlara halkların güven düzeyini tespit etmek ve aynı zamanda adalet otoritesinde yer alanların güvenini ve sonucunu keşfetmektir. Böylece, araştırma iki teorik bölümden ve açıklama yaklaĢımını kullanarak bir anket yoluyla bir alan denemesinden oluyuyordu. Erbil Ģehri bir araştırma topluluğu olarak seçildi ve ankete 383 kişi katıldı. `Ġnsanların yargı makamlarına olan güvenlerinin çok düşük seviyelerde olduğu ortaya çıkıyor. Bu otoritenin bağımsızlığını etkilemekte ve bu otoritenin kurumlarına başvurmaktadır. Buna karşılık, alternatif olarak, insanlar karakterlere, siyasi ve sosyal merkezlere başvuruyorlar. Çalışma ayrıca adli makamlara olan güven düzeyinin sürekli olarak azaldığını keşfetti. Dahası, siyasi partilerin etkileri yargı kurumlarının zayıflatılmasında, yasalara, hakların ve adalete aykırı davranmanın ilk etkenidir. Bu sonuç tüm sistem ve toplum için tehlikeli ve korkutucu etkiye sahip. Bu nedenlerden dolayı, bu çalıĢmanın vatandaĢların yargıya olan güveni güçlendirmesine, kurumlarının gelişimine ve yaĢam toplumunun tüm yönlerine katkıda bulunacağına inanılıyor.
Özet (Çeviri)
The judicial authority is one of three authorities, which has been established on the base of differentiating the authorities in the Kurdistan region/ Iraq. It is composed of competent authorities in solving the issues between the community, authority and individuals. Thus, the availability of trust in this authority is one of the most important requirements because of the stability of the community is accomplished The main aim of this research is finding out the level of peoples trust in the judicial authority in Kurdistan region/ Iraq as well as discovering the causes and outcomes the trust of citicens in the judicial authority. Thus, the research consisted of two theoretical section and a field experiment through a questionnaire for by utilizing the description approach. The Erbil city was chosen as a research society and 383 individuals participated in the questionnaire. It is revealed that people‟s trusts in the judicial authority are at a very low level. This has effected on the independency on this authority and resorting to the institutions of this authority. In contrast, as an alternative, people resort to characters and political and social centers. The study also uncovered that the level of trust in the judicial authority are declining continuously. Furthermore, the impacts of the political parties are the first factor in weakening the judicial institutions and violating law, rights and fairness. These conclusion are dangerous for the whole system and society and have frightening impact, For these reasons, it is believed that this study will contribute to strengthen citizens' trust in the judiciary and the development of its institutions and all aspects of life society.