The role of human resource management strategies on organizational performance
İnsan kaynak yönetim stratejilerinin örgütsel performans üzerindeki rolü
- Tez No: 477345
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT PATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, özel olarak akademik liderlik perspektifleri ile ilgili örgütsel performans üzerine“İnsan kaynakları yönetimi, eğitim ve geliştirme, insan kaynaklarının sürdürülmesi, performans değerleme ve ödüller”olmak üzere insan kaynakları yönetim stratejilerinin rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Dekan, ve yardımcıları, bölüm başkanları, bölüm hocaları ve idari birimler başkanı bulunan Irak Erbil şehrindeki üniversitelerdir. Bu tezin en önemli hedefleri şunlardır: • Çalışmanın değişkenlerini, insan kaynakları yönetim stratejilerini ve organizasyonel performansı açıklamak. • Araştırma değişkenlerine teorik bir çerçeve oluşturmak. • İnsan Kaynakları Yönetim Stratejilerinin örgütsel performans üzerindeki etkisini ve korelasyonunu belirlemek. Bir anket birincil verileri toplamak için bir araç olarak tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Çalışma örneği arasında 150 soru formu dağıtılmıştır. Bununla birlikte, 131 anket geri döndü ve 123 anket istatistiksel olarak analiz amacıyla kullanıldı. Anket üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, bazı katılımcıların demografik verileri ile ilgili genel bilgileri içermektedir: eğitim seviyeleri, bilimsel konum ve cinsiyeti pantol cinsi. İkinci bölümde, İKY stratejilerinin seviyesini ölçmek amacıyla kapalı bir dizi soru yer alıyordu. Üçüncü bölüm, Irak Erbil Şehrindeki özel üniversitelerdeki akademik liderliklerin bakış açısı ile örgütsel performans düzeyini ölçmeyi amaçlayan beşli puanlı bir ölçek kullanan 15 soruyu içermektedir. Bu tezin sonucu şudur: özel üniversitelerde kurumsal performans ile birlikte insan kaynakları yönetimi stratejilerinin seviyeleri yüksektir. İnsan kaynakları yönetimi, stratejilerinin ve organizasyonel performansın etkisinin yanı sıra, olumlu güçlü bir ilişki vardır. Butezin sonuçlarına dayanarak, insan kaynakları yönetiminin ve organizasyonel performansın rolünü arttırmak için öneriler yapılmıştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to examine the role of human resource management strategies its dimension comprise of“recruitment and selection, training and development, sustain of human resources, performance appraisal, and rewards”on organizational performance relating to the perspectives of academic leaderships in private universities in Iraqi Erbil city that includes dean of collages, their assistance, head of departments, reporters of department, and head of administrative units .The most important objectives of this dissertation are: To give explanation of the variables of the study, human resource management strategies and organizational performance. To build a theoretical framework to the research variables. To determine the correlation as well as the impact of Human Resource Management Strategies on organizational performance. A survey questionnaire has been designed and developed as a tool to collect primary data. 150 questionnaires have been distributed among the study sample. However, 131 questionnaires returned and 123 questionnaires were suitable for the purpose of statistically analyzing. The questionnaire consists of three sections. First section contains general information related to some respondents' demographic data, namely: levels of education, scientific position, and gender of paretic pants .The second section included a set of closed questions aims to measure the level of HRM strategies. The third section included 15 questions close ended questions with the use of a five point liker scale aims to measure the level of organizational performance from the perspective of the academic leaderships at private Universities in Iraqi Erbil City. The result of this dissertation was the following: the levels of human resource management strategies along with organizational performance in private universities are high. There is a positive strong correlation as well as an impact of human resource management strategies and organizational performance. Based on the results of this dissertation, a set of recommendation presented in order to enhance the role of human resource management and organizational performance.