Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinin boş zamanlarını değerlendirme eğilimleri
The Leisure time evaluation avtivities of economic and administrative sciences faculty
- Tez No: 6351
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ANADOLU ÜHÎVERSÎTSSI İKTİSADI VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ Ö?RENCİLERİNİN BOŞ ZAMAN DE?ERLENDİRİŞ E?İLİMLERİ İnsanlar hızla gelişen bir dünyada bunalımları, sorunları artarak yaşam sürmeye çalışıyorlar. İşte bu bunalımlardan kurtulmak iş> streslerini üzerlerinden atmak amacıyla, uzmanların: :da önerdiği gibi, zorunlu olarak yaptıkları çalışma ların dışında bir çok faaliyete yöneliyorlar. Zorunlu gereksinmelerin karşılanması sonucu arta kalan zamanda ya pılan bu faaliyetler Boş 2aman Faaliyetleri olarak tanımlanmaktadır. Üniversite öğrencileri de, okulu, varsa işi, uykusu, zorunlu yolcu luğu (okula gidip gelme) dışındaki zamanlarında çeşitli faaliyetlerde bu lunmaktadır. Bu çalışmanın evrenini oluşturan Anadolu üniversitesi İktisadi ve İdari İklimler Fakültesi İktisat ve işletme bölümü öğrencilerinin kişisel ve sosyo-ekonomik özelliklerini özetleyecek olursak; öğrencilerin dörtte üçü Eskişehir ili dışından gelmiştir. Orta gelirli ailelerin çocuklarıdır. Anne ve babalarının öğrenimi orta düzeydedir, denilebilir. Kitle iletişim araçlarıyla ilgileri, gazete dışında azdır. Bu ilgi sizlik öğrencilerin ailelerinden uzakta yaşamaları ve gelirlerinin yetersiz oluşu nedeniyle kendilerine ait radyo, televizyon gibi araçlara sahip olma olanaklarının az olmasına bağlanabilir. Öğrenciler bazı sosyal faaliyetlere katılmaya isteklidirler. Fakat ortamın ve ekonomik durumun yetersizliğinden katılamaraaktadırlar. Anket sorularına verilen cevaplardan elde edilen sonuçlara göre Ana dolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinin spor, tiyatro, müzik, araştırma ve yeni bilgiler öğrenmeye yönelik çalışmalara.ft c»katılmakta istekli oldukları görünmektedir. Ortamın ve ekonomik durumun yetersizliği öğrencileri, pasif alış kanlıklar edinmeye yöneltmektedir..^oş zaman değerlendirme alışkanlıkları kişinin yetişme şekliyle ilişkilidir. Aile, çevre, okul, işyeri faktörleri“boş zamanları değerlen dirmede kişiye etkide bulunurlar. Cinsiyet ve ekonomik durum da ”boş zamanları değerlendirme eylemleri nin sınırlarını“belirleyen faktörlerdir. Öğrencilerin yararlı ”boş zaman değerlendirme faaliyetlerine yönel mesi için kuruma (üniversitelere) önemli görevler düşmektedir. Üniversite lerde oluşturulacak Boş Zamanları Değerlendirme Lîerkezleri öğrencilerin yararlı uğraşlara yönelmesini sağlayabilir. Daha başarılı bir gençlik ve gelecekte daha sağlıklı bir topluma kavuşmak için gençlerin sorunlarına çözüm yolları aranmalı ve zorunlu uğ raşlarının yanında yararlı boş zaman değerlendirme alışkanlıkları kazan dırılmalıdır. T- C-
Özet (Çeviri)
THE LEISURE 'DIME EVALUATION ACTIVITIES OP ECONOMIC AND ADMINISTRATIVE SCIENCES FACULTY People are trying to survive in fast developing and stressing world. That is why they are Attending new activities in the time out of their working periods. So called leisure time activities bvb those activities being done out of daily jobs. The target group of this empirical study are the students of Economic and Administrative studies and their leisure time activities. The seventy five percent of the student population are not Eskişehir citizens,. And this percent of the population does not have their pex-sonal radio, television and other communication means» They need to attend or participate some of the social ox“ cultural activities but their economic status do not let them to answer this need» Leisux'e Time Evaluation Centers are seen as solutions to these problems» By this way, the social and cultural activity needs. of students will be answered and they will be taken out of the ”time consuming places" as coffees or tea saloons and they will be diverted to evaluate their leisxire time instead spending it. The administrators of universities must be very interested with this contemporary subject and tx-y to build new opportunities for valuable leisure time activities»