Üniversitelerde halkla ilişkiler ve kurumsal iletişim
Public relations and institutional communication at universities
  1. Tez No: 219136
  2. Yazar: SAİM ELMAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M.BİLAL ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Halkla ilişkiler uygulamasının önemi her geçen gün tüm kurum ve kuruluşlarda daha iyi anlaşılarak, bu birimin kurulması veya geliştirilmesi için gayret gösterilmektedir.Çalışmamızda,“Üniversitelerde Halkla İlişkiler ve Kurumsal İletişim”i anlatırken, öncelikle halkla ilişkilerin ortaya çıkış sebeplerinden yola çıkarak, ülkemizde ve çeşitli ülkelerde uygulamasının nasıl yapıldığını inceledik.Üniversitelerde halkla ilişkiler ve kurumsal iletişimin önemine vurgu yaparak, Selçuk Üniversitesi'ndeki çalışmalardan örneklemeler yaptık.Selçuk Üniversitesi bünyesinde oluşturulan Halkla İlişkiler ve Basın Koordinatörlüğü'nün kurum içi ve kurum dışı iletişimi sağlamak amacıyla yaptığı çalışmalar sonucunda kurumun kendisini tanıtmada elde ettiği başarıyı, birimin kuruluş amacı ve görevlerini belirterek, Halkla İlişkiler ve Basın Koordinatörlüğü'nün kurumsal rolü üzerindeki etkisine yer verdik.
Özet (Çeviri)
The importance of practising public relations is understood better by all foundations and institutions day by day and a great effort is shown to set up and develop this unit.In our study; while we report ?The Public Relations and Institutional Communication at Universities?, we analyze how the public relations are practiced in our country and other countries by starting from the reasons of the coming out of public relations.By stressing the importance of public relations and institutional communication, we have made some exemplifications from the studies at Selcuk University. We have pointed out the success achieved by The Public Relations and the Press Coordinatorship founded under the name of Selcuk University in introducing itself as a result of the studies it has done to provide the inner and outer institutional communication and the aim and the responsibilities of the foundation of the unit and we give point to the effect of these on The Public Relations and Press Coordinatorship?s institutional role.