Sosyal medyada tüketici ile bağ kurma sürecinin marka sadakatine etkisi
The impact of the consumer engagement on social media on brand loyalty
- Tez No: 477367
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU GÖKALİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde markalar, artan rekabet ortamında tüketiciler tarafından tercih edilebilir olmak için iletişim çalışmalarına ve markalaşma sürecindeki stratejik yönelimlerine daha fazla dikkat etmektedir. Bu süreçte sosyal medya, markaların tüketicileriyle bağ kurmasına olanak vermesi açısından fayda sağlamaktadır. Bununla birlikte sosyal medyanın markalara sunduğu faydaları bilmek önem ifade etmektedir. Bu çalışmada, sosyal medya üzerinden tüketici ile kurulan bağın marka sadakatine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi ve anket tekniği kullanılmıştır. Sosyal medya platformu olan Instagram'da Starbucks markasının sayfasını takip eden 386 kişiye yüz yüze ve online olarak anket uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre sosyal medyada tüketiciyle kurulan bilişsel, duygusal ve etkileşimsel bağın marka sadakatine olumlu bir etkisi olduğu saptanmıştır. Özellikle duygusal bağ boyutunun marka sadakati üzerinde diğer boyutlara göre daha fazla etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, brands pay more attention to communication efforts and their strategic orientation in the branding process in order to be preferred by consumers in an increasingly competitive environment. During this process, social media is beneficial in enabling brands to connect with consumers. Additionally, it is important to know the benefits that social media makes for brands. In this study, the effect of brand loyalty established with social media users was investigated. Quantitative research method and survey technique were used. In Instagram, a face-to-face and online survey was conducted on 386 people following the Starbucks brand page. According to research findings, cognitive, emotional and interactional linkages established by consumers on social media have positive effects on brand loyalty. In particular, it has been observed that the emotional bond dimension increases more influential on brand loyalty than other dimensions.