Araç kiralama sektöründe hizmet kalitesi ölçümü
Measurement of service quality in the car rental industry
  1. Tez No: 477379
  2. Yazar: MEHMET ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL KURŞUNLUOĞLU YARIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araç kiralama sektöründe hizmet kalitesinin ölçümünün konu edildiği çalışma İzmir ili evreninde araç kiralayan 400 kişi üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmada araç kiralama işlemlerine ilişkin kalite, memnuniyet ve sadakat düzeyleri ölçülmüştür. Araştırma bulgularında evlilerin ve 6-12 ay önce araç kiralayanların araç konforuna daha fazla önem verdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca, araç kiralama ile ilgili hizmetler üç boyutta incelenerek (araç konforu, teknik yeterlilik, firma iletişimi) bu üç boyutun kişilerin demografik özelliklerine göre değişip değişmediğine bakılmıştır. Bu örneklemde, araç kiralama hizmetleri ile ilgili kalitenin katılımcıların eğitim ve medeni durumlarına göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research regarding the measurement of service quality in the car rental industry, which is the main subject of the study, was conducted in Izmir City with 400 people who rented the car before. In the research, service quality, satisfaction, and loyalty levels were analyzed. In the findings, it was found out that the married people and the people who rented a car 6-12 months ago give more importance to the car comfort. Also, it was searched that whether the car rental services, which were based on three components (car comfort, technical ability, and firm communication), were changed according to the demographics of the people. In this sample, it was revealed that the service quality regarding car rental services were changed according to education level and marital status of the participants.