Uluslararası portföy yatırımı getirilerinde aylık maksimum getiri oranının rolü
The role of maximum return rate within a month in the returns of international portfolio investments
  1. Tez No: 477380
  2. Yazar: PELİN BENGİTÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında, hisse senedi seviyesinde tespit edilen ay içerisindeki maksimum günlük getiri oranının, MAX, bir sonraki dönem hisse senedi getirileri üzerindeki açıklayıcı etkisinin varlığı endeks seviyesinde de incelenmiştir. Başka bir anlatımla, bu çalışma, uluslararası yatırımcı bakış açısı ile MAX değişkeninin uluslararası portföy getirilerinde kesitsel olarak fiyatlanıp fiyatlanmadığı araştırmaktadır. Uluslararası portföyler olarak global endüstri endeksleri, yerel endüstri endeksleri ve yerel hisse senedi piyasası endeksleri kullanılmıştır. Öncelikle, uluslararası portföyler MAX değerlerine göre sıralanmış ve farklı seviyelerde MAX değerlerine sahip beşte birlik portföyler oluşturulmuştur. Daha sonra, en yüksek MAX değerli portföyde uzun ve en düşük MAX değerli portföyde kısa pozisyon alınarak oluşturulan sıfır maliyetli arbitraj portföyünün ham veya riske göre düzeltilmiş anormal getiri kazanıp kazanmadığı incelenmiştir. Buna ek olarak, uygulanan endeks bazlı kesitsel regresyon analizleri ile MAX ile uluslararası portföy getirileri arasındaki ilişkinin varlığı ve anlamlılığı sınanmıştır. Endeks bazlı kesitsel regresyon analizi, MAX etkisinin birçok değişkenin kontrolü altında eş zamanlı olarak incelenmesine olanak sağlamaktadır. Kullanılan kontrol değişkenleri ise şu şekildedir: piyasa betası (BETA), idiyosinkratik volatilite (IVOL), piyasa değeri (MV), fiyat-kazanç değeri oranı (PE), orta-dönem momentum etkisi (MOM), kısa-dönem zıtlık etkisi (REV), çarpıklık ölçütleri; toplam çarpıklık (TSKEW), sistematik çarpıklık (SSKEW) ve sistematik olmayan çarpıklık (ISKEW). Hem portföy bazlı analizler hem de kesitsel regresyonlar, MAX ile uluslararası portföy getirileri arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişkinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the existence of the explanatory role of maximum daily return within a month, MAX, on future stock returns documented at the stock level is also investigated at the index-level. In other words, this study takes the perspective of an international investor and examine whether MAX is also priced in the cross-section of international portfolio returns. Global industry, local industry, and stock market indexes are employed as international portfolios. First, international portfolios are sorted based on MAX and quintile portfolios are formed with different levels of MAX. Then, it is investigated that whether the zero-cost arbitrage portfolio, which longs the portfolio with the highest MAX and shorts the one with the lowest one earns raw or risk-adjusted abnormal return. Furthermore, the existence and significance of a relationship between MAX and international portfolio returns are tested with index level cross-sectional regression analyses. This type of analysis enables to examine the effect of MAX on international portfolio returns under the control of several variables simultaneously. The control variables are as the following: the market beta (BETA), idiosyncratic volatility (IVOL), market capitalization (MV), price-earnings ratio (PE), the intermediate-term momentum (MOM), the short-term reversal (REV), skewness measures; total skewness (TSKEW), systematic skewness (SSKEW), and idiosyncratic skewness (ISKEW). Both portfolio level analyses and cross-sectional regressions show that there is a statistically significant positive relation between MAX and international portfolio returns.