İç denetim hizmet kalitesi ölçümü
Internal audit service quality measurement
  1. Tez No: 477391
  2. Yazar: AYTÜL SERÇE IŞIKLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
İç Denetim, denetim türlerinden biri ve kurumsal yönetişim bir parçası olarak 2003 yılında 518 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunun yürürlüğe girmesi ile kamu sektöründe yerini almıştır. Geleneksel denetim mekanizmasından farklı olarak risk odaklı ve proaktif bir anlayış ile bulunduğu kuruma, bağımsız ve tarafsız bir şekilde değer katmayı amaçlamaktadır. Başka bir değişle, iç denetim faaliyeti riskleri azaltarak, kurumun stratejik amaçlarına ulaşması için kurum yöneticilerine ve personeline hizmet sunmaktadır. İç denetim faaliyetine bir hizmet süreci olarak baktığımızda, her hizmet sürecinde olduğu gibi bu hizmetin kalitesinin de ölçülme gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu tezin amacı, bir hizmet süreci olan İç Denetim Faaliyetinin, hizmet kalitesi yazınında güvenilir ve geçerli olduğu kabul edilmiş ve birçok sektörde kullanılmış olan SERVQUAL hizmet kalitesi ölçüm yöntemini kullanarak ve iç denetimin kendi doğasında bulunan farklı etkileri de dikkate alarak, çok boyutlu bir İç Denetim Hizmet Kalitesi Ölçeği oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Internal audit has taken place as part of the audit type and corporate governance in the public sector with Public Financial Management and Control Law No. 5018. Internal audit function aims to add valueto the institutaion by indepently and objectively, different from the conventioanl audit mechanizm and based on a risk-oriented and proactive approach. In other words, the internal audit activity provides a service to the managers and staff of the institutin to reduce risks and achieve the institution's strategic goals. When we consider the internal audit activity as a service process, it is necessary to measure the quality of this service as it is in every service process. The aim of this thesis to create scientifically valid and reliable multi-dimensional Internal Audit Service Quality scale with using the SERVQUAL scalewhich is based on the general service quality measurement method in the service quality literature and diffrent attribution of internal audit function.