Finding best intermodal transportation route using fuzzy TOPSİS
En iyi rota seçiminde bulanık TOPSİ yöntemi
  1. Tez No: 477400
  2. Yazar: SELİN TURGUTALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KABADURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son yıllarda şirketlerin daha fazla kar yapma isteği ve çevresel faktörlere önem vermek istemeleri ile birlikte, multimodel taşımacılıktaki problemlerde artmaya başlamıştır. Şirketler gelir eldeetmek istemelerinin yanısıra, aynı zamanda taşımacılıkla veya üretimle sebep oldukları zararlı çevresel faktörleri de azaltmak istemektedirler. Bu sebeplerle bir ürün gönderilirken, hangi rotanın seçileceği, hem zaman ve maliyetin azaltılması, hem de çevresel zararların minimuma indirilmesi açısından büyük önem kazanmaktadır. Bu çalışma, şirketlerin rota belirlerkenen düşük maliyet, en kısa süre, en az risk ve en düşük karbon emilimi kısıtları ile en iyi rotayı bulmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent years, the importance of multimodal problems increases, because the companies want to make profit by reducing cost and some of them care environment. Therefore, it is hard to decide which path is chosen. To choose best path provides the companies to minimize cost, maximize profit, also reduce CO2 and lead time. This thesis helps decision makers to find best path in their multimodal problem by considering constraints. In this thesis, it is presented to find best path for multimodal problem. The problem is finding best option for path based on green environment and cost, risk, time, CO2 reduction. Fuzzy Technique for the Order of Prioritization by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) method is used for this study. To extend the classical shortest path problem, it is considered that not only cost and time but also risk and CO2 emissions.