Çok kriterli karar verme yöntemlerini kullanarak lojistik sektöründeki ideal satış personeli profiline ulaşmak: Uluslararası bir firma örneği
Reaching the ideal sales personnel profile in the logistics sector using multiple criteria decision making methods: An example of an international company
- Tez No: 477401
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KABADURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Şirketlerin yerel ve küresel pazarda rekabet edebilmeleri, stratejik hedeflerine ulaşabilmeleri ve piyasa değerlerini sürdürülebilir bir şekilde arttırabilmeleri için sahip oldukları mevcut insan kaynağını en etkin ve en verimli şekilde yönetilmeleri gerekmektedir. Bu noktada şirketlerin faaliyet gösterdikleri sektör veya şirketin büyüklüğünde bağımsız olarak insan kaynakları yönetimi kavramı kritik bir önem taşımaktadır. Uluslararası alanda yoğun bir rekabetin yaşandığı lojistik sektöründe, zaman kısıtı; döviz kurlarındaki aşırı dalgalanma ve hem yerel hem küresel boyuttaki yasal düzenlemeler uluslararası faaliyet gösteren lojistik şirketlerini insan kaynağını optimal şekilde yönetme stratejisine yönlendirmektedir. Bu bağlamda, lojistik şirketlerinde nakit akış döngüsünde önemli rollere sahip olan satış personellerinin yetkinliklerinin belirlenmesi, şirketlerdeki başarıyı sürdürülebilir hale getirebilmek adına büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasının amacı insan kaynağının optimal yönetim stratejisinin başarılı bir şekilde uygulanması kapsamında lojistik şirketlerindeki satış personelinin yetkinliklerinin belirlenmesidir. Çalışmada model olarak incelenecek olan ulusal ve uluslararası alanlarda faaliyet gösteren bir şirketin lojistik operasyonlarında çalışacak satış personelinin yetkinlikleri belirlendikten sonra çok kriterli karar verme yöntemi olan Analitik Hiyerarşi Prosesi uygulanarak şirket için en uygun aday seçilecektir.
Özet (Çeviri)
Companies need to manage their human resources in the most effective and efficient way in order to compete in the local and global market, reach their strategic goals and increase their market values in a sustainable way. At this point, the concept of human resource management is critically important regardless of the size of the industry in which the companies operate or the size of the company. In logistics industry where there is an intense competition on the international stage, time constraints, volatility in foreign exchange rates and legal regulations at both the local and global level direct international logistics companies to strategically manage their human resources in an better way. In this context, determining the competencies of sales personnel who have significant roles in the cash flow cycle in logistics companies is crucial in order to make the success in the companies sustainable. The purpose of this thesis is to determine the competencies of sales personnel in logistics companies in the context of the successful implementation of the optimal management strategy of the human resource. Once the competencies of the sales personnel who will work in the logistics operations of a national and international company to be examined as a model in the study will be determined, then the most suitable candidate for the company will be selected by applying the Analytical Hierarchy Process, which is a multi-criteria decision making method.