Selçuklularda saltanat mücadeleleri
The throne struggles in the Seljuks
  1. Tez No: 477426
  2. Yazar: ABDULLAH BAYINDIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS EMRE TANSÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışmanın konusu Selçuklularda Saltanat Mücadeleleriolarak belirlenmiştir. Öncelikle eski Türklerdeki hâkimiyet anlayışı ve devlet yönetim şekilleri üzerinde durularak konunun etraflıca anlaşılması amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra SelçukluDevleti'nin kuruluş aşamasından gelişme ve yıkılış evrelerine kadar geçen dönemler verilerek tezin konusunu oluşturan Saltanat Mücadelelerinintemelinde yatan sebepler irdelenmeye çalışılmıştır.Tez çalışması Selçuklular döneminde yaşanan bütün saltanat mücadelelerini kapsamaktadır. Bu mücadeleler SelçukluSultanlarının hüküm sürmüş oldukları dönemler anlatılarak desteklenmiştir. Yine SelçukluSultanlarının yürütmüş oldukları faaliyetler etraflıca ele alınarak diğer devletlerle olan münasebetlerine değinilmiştir. Çalışmada bütün olaylar kronolojik sıraya uygun olarak her Saltanat Mücadelesikendi dönemi içerisinde değerlendirilmiştir. Ele alınan Saltanat Mücadelelerifarklı coğrafyalarda vuku bulmakla beraber, genel itibari ile mücadelenin temelinde yatan sebep hepsinde aynı noktaya dayanmaktadır. Çalışmamızda bu noktaların üzerinde özellikle durarak mücadelenin çıkış noktası vurgulanmış ve neticesi belirtilmiştir. Yer yer tablolara ayrılan sayfalarda SelçukluDevleti'nin hükümdar listeleri ile şecereleriverilmiş ve yine ekler kısmında da Selçukluların hüküm sürdüğü yerlere ait haritalar verilerek işlenen konunun görsel manada anlaşılması amaçlanmıştır. Çalışmanın son bölümü içerisinde açılan değerlendirme başlığı ile de çalışmanın omurgasını oluşturan SelçuklulardaSaltanatmücadelelerinintamamı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is determined as the throne struggles in the Seljuks. Primarily, the study intended to understanding the details of the subject by focusing on the understanding of dominance in ancient Turks and the forms of state administration. Besides, the periods from the establishment phase of the Seljuk State to the stages of development and destruction were given and tried to examine the underlying causes of the throne struggles that constitute the subject of the thesis. Thesis study covers all the struggle in the Seljuks period. These struggles were supported by telling the periods during which the Seljuk Sultans were ruled. Meanwhile the activities carried out by the Seljuk Sultans are studied extensively relevant to the relations with other states. In the study, all events prepared in chronological order and every throne struggles arranging in different geographies as well as in general the underlying cause of the struggles based on the same point. In our work, the exit point of struggle is highlighted and the result is indicated with particular emphasis on these points. The rulers of the Seljuk Empire were given lists seperated by tabl on the pages and it's aimed to understand the visual meaning of the processed study which is given the maps of the places ruled by the Seljuk on attachments. Evaluation title opened in the last part of the work with the whole of the throne struggles in the Seljuks were evaluated which constitute the backbone of the study.