The impact of corporate governance on quality of financial reports: An evidence from Iraq
Kurumsal yönetişimin finansal raporların kalitesi üzerindeki etkisi: Irak'tan bir kanıt
- Tez No: 477428
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ŞÜKRİYE GÜL REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, kurumsal yönetişimin Irak'taki özel şirketlerin mali raporlarının kalitesi üzerine etkisini incelemektir. Bu çalışmanın önemi, adalet, eşitlik, şeffaflık, sorumluluk, hesap verebilirlik ve bağımsızlık altboyutları olan kurumsal yönetişim uygulanmasının olumlu etkilerini ve finansal raporların kalitesinin artırılmasına ilişkin hususlardan söz etmektir. Mevcut çalışmanın amacına ulaşmak için Irak özel şirketlerinde 109 yönetim kurulu üyesi ve orta düzey yöneticilerden oluşan bir örneklem seçilmiştir. Katılımcılar kendinden yanıtlı ve internet üzerinden e-mail yoluyla iletilen olan anket formlarına cevap vererek bu çalışmaya katkıda bulunmuşlardır. Bu çalışmada bağımsız değişken kurumsal yönetişim ve finansal raporların kalitesi bağımlı değişkeni temsil etmektedir. Kurumsal yönetişim ile finansal raporların kalitesi arasındaki ilişkiye odaklanan çeşitli sorular vasıtasıyla çalışmanın sorunsalı incelenmiştir. Buna göre, kavramsal bir taslak tasarlanmış ve çeşitli hipotezler üretilmiştir. Hipotezlerin kabul edilip edilmediğinden emin olmak için çeşitli istatistiksel testler uygulanmıştır. İstatistiksel testlerin sonuçları, bağımlı değişkenler ile bağımsız değişkenler arasında yüksek korelasyonların varlığını göstermektedir. Bunnun yanı sıra, kurumsal yönetişim finansal raporların kalitesi üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the impact of corporate governance on the quality of financial reports of Iraqi private companies. The importance of the study is to mention on the positive effects of applying corporate governance which has dimension like fairness, equity, transparency, responsibility, accountability and independence, and the aspects in enhancing the quality of the financial reports. In order to reach the current study's purpose, a sample of 109 board of directors and medium executive administration members selected from Iraqi private companies. They contribute through answering the questionnaire statements which self-administers and spread via the internet by email. The independent variable is corporate governance in this study and the quality of financial reports represents the dependent variable. The problem studies determine examining lot of questions concentrating on nature of impact and the relationship between corporate governance and the quality of financial reports. Accordingly, a conceptual outline is designed for the study and numerous hypotheses are produced. In order to declaration if the hypotheses are accept or not, are expose to statistical tests. The statistical tests study results show that the high correlations between the dependent variables and the independent variables. In addition, it is found that corporate governance plays a positive significance impact on quality of financial reports.