Türkiye-EFTA serbest ticaret ve işbirliği anlaşması kapsamında Türkiye'nin tarım ürünleri ticaretinin incelenmesi
  1. Tez No: 47745
  2. Yazar: NERMİN AKYIL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE - EFTA SERBEST TİCARET VE İŞBİRLİ?İ ANLAŞMASI KAPSAMINDA TÜRKİYE'NİN TARIM ÜRÜNLERİ DIŞ TİCARETİNİN İNCELENMESİ NerminAKYIL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Ayhan TUFAN 1996, Sayfa: 174 Jüri : Prof. Dr. Ayhan TUFAN Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN Prof. Dr. Ahmet ŞAHİNÖZ Türkiye ile EFTA ülkeleri arasında 10 Aralık 1991 tarihinde Serbest Ticaret ve İş birliği Anlaşması imzalanmıştır. Bu anlaşmanın 11. maddesine göre EFTA ülkeleri ve Tür kiye arasında tarım ürünleri ticaretini ve tarım alanındaki işbirliğini geliştirmek amacıyla ayrıca ikili tarım anlaşmaları imzalanmıştır. Çalışmada bu anlaşmaların esasları ortaya ko nulmuştur. Ayrıca anlaşma öncesi ve sonrası yılları kapsayan 1989-1994 döneminde ta raflar arasında tarım ürünleri ticaret dikkate alınarak incelenmiş ve ikili tarım ticareti an laşmalarının umulan ivmeyi kazandırmadığı görülmüştür. Çünkü uluslararası ticaretin gelişmesinde ticaret anlaşmalarının rolü olmadan tüketici alışkanlıkları ve tercihleri; pa zarda yer alan rakip ülkelerin sayısı ve rekabet güçleri ve ithalatçı ülkelerin uyguladıkları dolaylı korumacı politikalar da etkili olmaktadır. Bütün bu nedenler ve anlaşma sonrası geçen dönemin de kısa olmasından dolayı Türkiye EFTA arasındaki ticarette kayda değer bir değişmenin olmadığı görülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: EFTA, AB, AEA, Tarım Ürünleri Ticareti, DTÖ, Tarım Ürünleri Serbest Ticaret ve İşbirliği Anlaşması, İkili Tarım Ticaret Anlaşmaları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Master's Thesis THİS İS ASTUDY ON TURKISH AGRICULTURAL PRODUCT EXPORTS WITHIN THE FRAMEWORK OF A FREE TRADE AGREEMENT BETWEEN TURKEY AND THE EUROPEAN FREE TADE ASSOCIATION (EFTA) COUNTRIES. NerminAKYIL Ankara University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Agricultural Economics Department Supervisor: Prof. Dr. Ayhan TUFAN 1996, Page: 174 Jury : Prof. Dr. Ayhan TUFAN Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN Prof. Dr. Ahmet ŞAHÎNÖZ On December 10,1991, Turkey signed a Free Trade Agreemen with the EFTA Co untries. By means of Article, No: 11, of the Agreement Turkey signed a Bilateral Ag ricultural Agreement was to develop trade of agricultural products and to improve co operation on agricultural issues between the parties. Within the scape of this study. The basic characteristics of the Agreement hawe been identified and the agricultural trade between Turkey and the EFTA countries during the years before and after the Agreement (1989-1994) were assessed. The study concludes that the bilateral agricultural trade agreements were un- succesful in praviding the expected acceleration in Turkish agricultural trade with the EFTA countries. Other factors were more important in the determination of acricultural trade patterns: cosumption attitudes and preferences, the number of competitor countries and their comparative advantages in the market, and the indirect intervention policies of the importing countries. Considering the long-term presence of these ofter factors in the EFTA markets and the short time since the execution of the bilaterat agreements it may be premature to contude that the agrements will not be successful over the langer term. KEYWORDS: EFTA, EC, EEA, agricultural products trade, rn WTO, agricultural products, free trade and co-operation treaty, bilateral agricultural trade treaties.