Yazlık kolza (brassica napus ssp.oleifera l.) çeşitlerinde tohuma uygulanan farklı gamma dozlarının M5 generasyonundaki etkileri
  1. Tez No: 47746
  2. Yazar: NİLÜFER DAYANIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER KOLSARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YAZLIK KOLZA (Brassica napus ssp. oleifera L.) ÇEŞİTLERİNDE TOHUMA UYGULANAN FARKLI GAMMA DOZLARININ Ms GENERASYONUNDAKİ ETKİLERİ Nilüfer DAYANIR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Özer KOLSARICI 1996, Sayfa: 76 Jüri: Prof Dr. Özer KOLSARICI Prof.Dr. Neşet ARSLAN Prof.Dr. Halis ARIO?LU Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bit kileri Bölümünde deneme tarlasında, 1995 yılında yürütülen bu araştırmada, Tower ve Semu 209/82 RH yazlık iki kolza çeşiti kullanılmıştır. Her iki çeşite de beş farklı doz seviyesinde (5, 15, 20, 30 ve 40 krad) ışın uygulanmış ve bitkilerde oluştur duğu değişimler incelenmiştir. Mb Generasyonunda gamma ışın dozlarının incele nen özelliklerinin birçoğunda olumlu yönde değişim oluşturduğu belirlenmiştir. Özellikle önemli bir kriter olan çiçeklenme başlangıcı gün sayısı bakımından uygulanan dozlarda kontrol bitkiye göre erken çiçek açan hatlar bulunmuştur. Ayrıca kapsül sayısı bakımından uygulanan gamma ışın dozlarının özellikle Tower çeşitinde olumlu yönde etkisi belirlenirken, Semu 209/82 RH çeşitinde bu etki görül memiştir. Kapsül sayısı toplam verim ve bin tohum ağırlığı bakımından gamma ışın dozlarının olumlu etkisi gözlenirken, aynı dozlarda kontrole göre ar tan bir etki olmuştur. Yapılan seleksiyon sonucunda başta erkenci ve tohum verimi yüksek birkaç hat Me generasyonuna ayrılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kolza (Brassica napus ssp. oleifera L.) Mutasyon Islahı, Gamma Işın Dozları, Mutagen, Mutas- yon, Kilorad.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT UPON Ms GENERATION OF DIFFERENT DOSES OF GAMMA RAYS APPLIED TO SEEDS OF SUMMER RAPE VARIETIES (Brasslca napus ssp. oleifera L.) Ankara University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Özer KOLSARICI 1996, Page: 76 Jury: Prof. Dr. Özer KOLSARICI Prof.Dr. Neşet ARSLAN Prof.Dr. Halis ARIO?LU In this research was conducted in experimantal field of the Department of Agronomy the Faculty of Agriculture the Ankara universty in 1995, two summer form of Rapeseed named has Tower and Semu 209/82 RH was used. Gamma rays in 5 different doses (5, 15,20,30 and 40 krads. ) was attempted on them and changes on these plants was observed in M5 genara- tion, positively changes were observed in most of the considered characteristic of different doses of gamma reys. In the referance to the control plant, flowering lines were seemed through the application of doses particulary with respect to the number of days in the commercement of flowering which is im portant criterion. It was found that doses of gamma rays applied with, respect to the number of capsules on the stem had a stimulating impact on particulary the Tower variety and that there was no significant impact observed on the Semu 209/82 RH variety, de pending on doses. While a positive impact of doses of Gamma rays was applied to both varieties was ob served the number of capsules on the stem, total yield and weight of inside on the same doses had an increasing impact as compered to the control plant. As a result of selection carried out a few numberIll lines primarily tested in Mö. KEYWORDS: Rapeseed (Brassica napus ssp. oleifera L.)Mutation breeding, gamma ray doses, gamma muta tion, mutagen, mutation, kilorad.