Finansal istikrarın sağlanmasında finansal sistemin rolü
The role of financial system in ensuring financial stability
- Tez No: 477467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Finansal sistemde ortaya çıkan gelişmelerin, özellikle 20. yüzyılın sonlarında daha öncesinde yaşanmamış ölçüde hızlandığı görülmektedir. Bilişim teknolojilerinin gelişmesi, sermaye akımlarının serbestleşmesi, finansal otoritelerin doğrudan finansal sisteme yönelik almış olduğu kararlar, küreselleşme vb. birçok faktör bunda etkili olmuştur. Küresel finans sistemi gelişmeye ve genişlemeye başlarken bir takım risklerin sürdürülebilir finansal istikrarı tehdit etmeye başladığı fark edilmiştir. Bu farkındalığın oluşmasının maliyetleri ise oldukça yüksek olmuştur. Başta gelişmekte olan ekonomilerin yaşadığı finansal istikrarsızlık kaynağı olarak değerlendirilen finansal krizler, birbirine bağlı finansal sistemler aracılığıyla tüm dünyaya yayılmıştır. Bu krizlerin ardından 2008'de yaşanan küresel finansal krizi ile, gelişmiş ekonomilerin de, risk altında olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, finansal sistemin bir bütün olarak, finansal istikrar üzerindeki etkilerini açıklamaya yönelik hazırlanmıştır. Bu amaç kapsamında, geniş bir literatür taraması yapılarak finansal sistemin unsurlarıyla ilişkilendirilen göstergeler, ulusal ve uluslararası kurumların finansal istikrar göstergelerinden derlenen bir set olarak oluşturulmuştur. Gösterge seti, öncelikle Meksika, Rusya, Brezilya, Türkiye ve Arjantin finansal Krizleri öncesi ve sonrası 1992-2016 yılları arası verilerle karşılaştırılarak finansal sistemin, finansal istikrar üzerindeki rolü ortaya konulmuştur. Bunun yanında seçilmiş ülkelere, günümüzde finansal sistem kaynaklı sorunlar yaşayan İtalya da dahil edilerek, oluşturulan göstergelerdeki değişimler ile, İtalya ekonomisinin gelecekteki finansal istikrarına ilişkin de değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Particularly by the end of the 20th century, an unprecedented acceleration can be observed on the developments that took place within the financial system. Various factors such as improvement of information technologies, liberation of capital flow, decisions directly taken by financial authorities on the financial system and globalization, have all had a role in this acceleration. It was realized that as the global financial system started developing and expanding, several risks began threatening the sustainable financial stability. The costs of this realization were very high. Firstly, financial crises, which are regarded as the source of financial instability of the economies of countries in development, spread throughout the whole wide world as a result of interconnected financial systems. With the global financial crisis, which happened in 2008 following these crises, it became clear that even developed economies were under threat. This study was prepared in order to explain the effects of the financial system as a whole on financial stability. For this purpose, a wide literature search was conducted to create a set of indicators related to the features of the financial system, by compiling the financial stability indicators of national and international institutions. This set of indicators was first compared to the data corresponding to the before and after of the financial crises of Mexico, Russia, Brazil, Turkey and Argentina, between the years of 1992 and 2016 and the role of the financial system on financial stability was put forward. Moreover, an evaluation of the future financial stability of Italy's economy was also made by including Italy, which is also nowadays experiencing financial systemrelated problems, among the chosen countries.