Değişik kaynaklardan elde edilmiş amilazlara uygun ekmek üretim koşullarının saptanması
Determination of suitable bread making conditions for analyses from various sources
- Tez No: 47748
- Danışmanlar: PROF.DR. HAZIM ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
iÖZET Yüksek Lisans Tezi İNEK SÜTÜNÜN FARKLI YÖNTEMLERLE MUHAFAZASI öznur YÜKSEL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Delalettin KOÇAK 19969 Sayfa: 82 Jüri: Prof. Dr. Celalettin KOÇAK Prof. Dr. Emel SEZSÎN Y. Doç. Dr. Nihat AKIN Bu çalışmada, inek sütünün soğutma,, laktoper oksidaz sisteminin aktivasyonu ve hidrojen peroksit ilavesi ile muhafazası incelenmiştir. Laktoperoksidaz sisteminin aktivasyonu sütlere 15:15 pprn ve 50:50 pprn SCN~s HaOs (tiyosiyanat-hidrojen peroksit) ilavesiyle sağlanmıştır. Hidrojen peroksit. ile muhafazada ise sütlere l00 ppm ve 300 ppm hidrojen peroksit ilave edilmiştir. Kontrol, LP sistemi aktive edilmiş ve H»0g ilave edilmiş sütler 20 ± l °C ve 35 ± l °C lerde, dördüncü bölüm sütler ise 5 ± l °C de 15 saat süre ile bekletilmiş¬ tir. Sütlerden üçer saatlik aralıklarla örnekler alınarak, titrasyon asitligi, resazurin, peynir mayası ile pıhtılaşma ve starter kültür aktivitesi testleri yapılmıştır.Araştırmadan elde edilen sonuçlar, LP sisteminin ve hidrojen peroksit ilavesinin inek sütlerinin korunmasındaki etkilerinin muhafaza sıcaklığı ile H2O2 ve SCN~ : H2Ü2 konsantrasyonlarına bağlı olduğunu göstermiştir. Gene], o 1 a r a k, sütlere ilave edilen H 2 0 z ve S C N ~ : H 2. 0 2 konsantrasyonları arttıkça titrasyon asitliğindeki gelişme yavaşlamıştır. Soğukta muhafaza edilen sütlerde asitlik gelişimi en az düzeyde olmuş t u r. A
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis PRESERVATION OF COW MILK BY DIFFERENT METHODS öznur YÜKSEL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Milk Technology Supervisor: Prof. Dr. Celalettin KOÇAK 1996, Page : 82 Jury ; Prof. Dr. Celalettin KOÇAK Prof. Dr. Emel SEZSİN Assist. Prof. Dr. Nihat AKIN In this study, the use of refrigeration, hydrogen peroxide and lactoperoxidase system (LP) for raw cow milk preservation were examined. LP system was activated by adding of SCN~ t HgOg at the levels of 15 % 15 p p rn and 50 s 50 p p m to raw cow milk. T h e used quantities of HsOs as prese r v a t. i ve for r a w c o w milk were 100 pprn and 300 ppm. Control samples, H2G2 treated samples and LP activated samples were kept at 20 -x 1“C and 35 a: 1 °C for 15 hours. But the fourth part was kept at 5 ? 1 ”C for 15 hours. Titratable acidity, resazurin test, coagulation time andiv starter culture activity were determined in all samples at intervals of 3 hours. The results from the laboratory experiments showed that the effect of LP system and hydrogen peroxide treatment on the preservation of raw cow milk were related to the temperature and concentration. In general, the developing o f t i. t r a t a b 1 e a c 5 d 5 t j e s o f milk samples slowed down with the increasing concentrations of SCN~ % H2O2 and H2O2. The developing of titratable acidity of refrigerated milk samples became the lowest of all samples. KEY WORDS : Raw milk, keeping quality, hydrogen peroxide thiocyanate, lactope roxidase system.