Kavunlarda fusarium solgunluğu (fusarium oxysporum f.sp. melonis)'nun biyolojik savaşım olanakları üzerinde araştırmalar
Biological control of fusarium wilt on melon caused by fusarium oxysporum f.sp. melonis
- Tez No: 47750
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİH MADEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ Kavunlarda fusarium solgunluğu (Fusarium oxysporum f.sp. me/on/s)'nun biyolojik savaşım olanaktan üzerinde araştırmalar Rauşan Akılbekova Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Salih Maden 1996, Sayfa: 71 Jüri: Prof. Dr. Salih Maden Prof. Dr. Zeki Özer Prof. Dr. Zekai Katırcıoğlu Kavunlarda Fusarium oxysporum Schlecht f.sp. melonis'ın Snyder and Hansen 1.2 nolu ırkın neden olduğu solgunluğa karşı savaşımda biyolojik etken olarak antagonist funguslardan non-patpjen Fusarium oxysporum Schlecht ve Trichoderma harzianum Rifai, florasan (ultraviole ışık tayfında /»ariama yapar) Pseudomonas'lardan Pseudomonas fluorescens Migula ve P. putida Migula, Streptomyces griseoviridis'in preparatı“Mycostop”ve bağışıklığı uyardığı için bir herbisrt olan Trifluralin Yuva kavun çeşidinde ele alınmıştır. Steril ve steril olmayan topraklarda yapılan saksı demelerinde yukarıda belirtilen biyolojik etkenlerin tohum ve toprak uygulamaları ve ayrıca değişik kombinasyonları da yapılmıştır. Çalışmamızda P. fluorescens ve P. putida Fusarium solgunluğuna karşı etkili bulunmuştur. Florasan Pseudomonas'lann diğer biyolojik etkenlerle kombinasyonları da etkili olmuştur. Antagonist funguslar non-patojen F. oxysporum ile T. harzianum tek başına yapılan uygulamalarda başarılı olmamış, ancak non-patojen F. oxysporurrfun Florasan Pseudomonaslar ve Trifluralin ile kombinasyonları daha etkili olmuştur. Mycostop'un tohum uygulaması toprak uygulamasından hem steril hem de steril olmayan topraklarda daha etkili olmuştur. Trifluralin tek başına gerek steril gerekse steril olmayan topraklarda orta derecede bir etkililik sağlamıştır ve non- patojen F. oxysporum ve T. harzianum ile yapılan kombinasyonlarında da oldukça etkili bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Kavun, Fusarium oxysporum f.sp. melonis, Florasan Pseudomonas'\ar, antagonist funguslar, Trifluralin, Trichoderma harzianum.
Özet (Çeviri)
Abstract Ph. D. Thesis Biological control of Fusarium wilt on melon caused by Fusarium oxysporum f.sp melonis Raouchan Akylbekova Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of plant Protection Supervisor. Prof. Dr. Salih Maden 1996, Page. 71 Juri: Prof. Dr. Salih Maden Prof. Dr. Zeki Özer Prof. Dr. Zekai Katırcıoğlu In order to control Fusarium wilt which is caused by Fusarium oxysporum Schlecht f.sp. melonis Synder and Hansen race 1.2 the following treatments were used: As biological control agents antagonists fungi (non-pathogenic Fusarium oxysporum Schlecht and Trichoderma harzianum Rifai), fluorescent Pseudomonads (Pseudomonas fluorescens Migula and P. putida Migula), a biological preparation“Mycostop”contains Streptomyces griseoviridis. As a chemical agent Trifluralin was used which induces resistance. The melon cultivar“Yuva”was used. Pot studies were performed using sterile and non-sterile soil. Seed and soil applications of the biological control agents were performed and also different combinations were employed. It is found that P. fluorescens and P. putida is effective in controlling Fusarium wilt The combination of fluorescent Pseudomonads with other biological control agents were also successful. Treatments with non-patogenic F. oxysporum and T. harzianum were not successful; however, treatments with non-pathogenic F. oxysporum and fluorescent Pseudomonads and non-pathogenic F oxysporum and Trifluralin were successful. Mycostop seed treatment was more effective than the soil treatment in both sterile and non-sterile soils. Trifluralin proved moderate level of control in both sterile and non sterile soils. Treatments with combination of Trifluralin with non-pathogenic F. oxysporum and T. harzianum were also effective. KEYWORDS: Melon, Fusarium oxysporum f.sp. melonis, fluorescent Pseudomonads, antagonistic fungi, Trifluralin, Trichoderma harzianum.