Hans Kelsen'in düşüncelerinde hukuk-ahlak ilişkisi ve temel norm kuramı
Law and morality relations of Hans Kelsen and the theory of basic normNorms
- Tez No: 477501
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ GÖKÇE ZABUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Hans Kelsen'in hukuk-ahlak ilişkisine dair görüşlerini ve geçerliliği varsayılan temel norm kuramını analiz etmek amacıyla yapılmıştır. Kelsen, 20. yüzyılın en önemli hukuk kuramcılarından biri olarak kabul edilir. Düşüncelerinde Kant'ın etkisi görülür. Onun norm anlayışı, hukukçulara farklı bir bakış açısı kazandırmıştır. Norm kavramı, doğal hukuktan farklı olarak, biçimsel yönüyle ele alınmıştır. Norm hakkındaki analizlerin hukuk-ahlak ilişkisine etkisi tartışılmıştır. Ayrıca, normlar temel normun işlevleri detaylı olarak incelenmiştir. Özellikle uluslararası hukuka geçerlilik kazandıran temel normun önemine dikkat çekilmiştir. Kelsen, genel bir hukuk kuramı oluşturmuştur. Tüm pozitif hukuk düzenleri için geçerli olan ortak kavramları analiz etmiştir. Kuram, kendi hukuk düzenini anlamak isteyen herkes için bir rehberdir. Ancak, söylendiği gibi, bütünüyle“saf”değildir. Etkililik unsuru, Kuram'ın saflığını zedeler. Her şeye rağmen, objektif bir Kuram'dır ve hiçbir ideolojik düşünceye taraf değildir. Aksiyolojik geçerlilik düşüncesinin karşısında yer alır. Norm, yalnızca“anlam”olduğu için geçerlidir. Kuram, tek taraflı bakış açısıyla değil, ön yargılardan arınmış bir biçimde analiz edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to analyze law and morality relations in Hans Kelsen's thoughts and theory of the basic norm which is assumed valid. Kelsen, is considered as one of the most important theorists of the twentieth century. Kant's effect is seen in his thoughts. His view of norm, had significant effect on thoughts of lawyers. Different from natural law, the concept of norm was addressed formal. The study also discussed the effect of analyses about norm on law and morality relation. Moreover, functions of the basic norm were examined in detail. It also particularly pointed out the significance of basic norm validating international law. Kelsen constituted a general theory of law. He analyzed the common concepts valid for all positive law orders. The Theory is a guide for all people that want to understand their own law orders. However, it is not entirely“pure”as stated. The element of efficiency harms purity of the Theory. Despite the Theory is objective and it is not a part of any ideological view. It stands up again axiological validity thought. Norm is valid as it is only meaning. The Theory should be analyzed objectively, not subjectively.