Örgütsel sosyalleşmenin örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisi
The impact of organizational socialization on organizational identification
  1. Tez No: 477518
  2. Yazar: SÜMEYRA SARUHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, örgütsel sosyalleşmenin örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisini incelemek ve demografik değişkenlere göre çalışanların örgütsel sosyalleşme ve örgütsel özdeşleşme düzeylerinin farklılık gösterip göstermediğini tespit etmektir. Bu amaçla yapılan çalışmada,“örgütsel sosyalleşme”ve“örgütsel özdeşleşme”adında iki ölçekten oluşan anket yöntemi kullanılmıştır. Hazırlanan anketler Ankara'da faaliyet gösteren özel bir sektörde çalışanlar üzerinde uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini 163 çalışan oluşturmaktadır. Verilerin analizinde, regresyon analizi, korelasyon analizi, t testi, tek yönlü varyans (anova) testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, örgütsel sosyalleşmenin örgütsel özdeşleşme üzerinde etkisinin olduğu; örgütsel sosyalleşme ile örgütsel özdeşleşme arasında anlamlı pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu; cinsiyet ve yaş değişkenine göre örgütsel özdeşleşme ve örgütsel sosyalleşme alt boyutlarının ortalamalarının farklılık göstermediği; eğitim durumu, mesleki kıdem ve kurumda çalışma süresine göre örgütsel özdeşleşme ve iş eğitimi, iş arkadaşlarının desteği, örgütü anlama ortalamalarının farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of organizaitonal socialization on organizational identificaiton and to determine whether the level of organizational socialization and organizational identification of employees differs according to demographic variables. For that purpose, in this study, which is composed of two scales, namely causes of“organizational socialization”and“organizational identification”was used. The prepared questionnaires were applied to the employees working in a private sector operating in Ankara. An empirical study was conducted on 163 employees. The analysis of the data, was used,regression analysis, correlation analysis, t test, one way anova test. As a result of the study, it was determined that organizational socialization had an effect on organizational identification; there was a positive relationship between organizational socialization and organizational identification; there is no significant differences that have been defined between organizational identification and organizational socialization averages according to gender and age variable; there are significant differences that have been defined between organizational identification and job training, support of colleagues, understanding the organization averages according to educational status, professional seniority, duration of institutional work.