Destekleme ve yetiştirme kurslarının yönetici, öğretmen, öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi
Assessment of supporting and training courses according to the opinions of administrators, teachers and students
  1. Tez No: 477527
  2. Yazar: MEHTAP ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İMAM BAKIR ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırma, ortaokul ve lise düzeyinde devlet okullarında açılan destekleme ve yetiştirme kurslarını; kurslarda görev alan okul yöneticileri (Müdür, müdürbaş yardımcısı, müdür yardımcısı), kurs öğretmenleri ve kursa katılan öğrenci görüşlerine göre belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma evrenini 2016–2017 eğitim–öğretim yılında Diyarbakır ili merkez ve ilçelerindeki ortaokul ve liselerde destekleme ve yetiştirme kurslarında görev yapan 471 yönetici, 4648 öğretmen ve 78829 öğrenci oluşturmaktadır. Diyarbakır ili sınırları içindeki 27 devlet ortaokulu ve 15 lise olmak üzere toplam 42 devlet okulunda görev yapan 50 yönetici, 351 öğretmen ve 1339 öğrenciden elde edilen veriler araştırma problemi doğrultusunda istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Veri çözümlemede non parametric test tekniklerinden Kruskal Wallis-H Testi, Mann Whitney U Testi ve Spearman Sıra Farkları Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan yönetici, öğretmen ve öğrencilerin destekleme ve yetiştirme kurslarına ilişkin görüşlerinin alınmasına yönelik araştırmacı tarafından geliştirilen ölçekler kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre destekleme ve yetiştirme kurslarına ilişkin yönetici ve öğretmen görüşlerinin amaç boyutu ile diğer boyutlar arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Yapı boyutu ile süreç, iklim ve ekonomi boyutları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu gözlenmiştir. Süreç boyutu ile iklim boyutu arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu gözlenmiştir. Bununla birlikte, süreç boyutu ile ekonomi boyutu arasında ve iklim boyutu ile ekonomi arasında ters yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Yönetici ve öğretmenlerin destekleme ve yetiştirme kurslarına ilişkin görüşleri ile yaş grubu, eğitim durumu, mesleki tecrübe ve okul türü değişkenlerine ait sıralamalar ortalamaları arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmazken; cinsiyet faktörü ile katılımcı görevlerine ait sıra ortalamaları arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Cinsiyet faktörünün destekleme ve yetiştirme kurslarının yapı, iklim alt boyutlarına ilişkin görüşlerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığı bulunmazken; amaç, süreç ve ekonomi alt boyutlarına ilişkin görüşlerde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Yine katılımcıların görevlerine ait sıra ortalamaları ile amaç ve iklim alt boyutları arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş; yapı, süreç, ekonomi boyutlarına ait sıralamalar ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Destekleme ve yetiştirme kurslarına ilişkin öğrenci görüşlerine göre; amaç boyutu ile diğer boyutlar arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Yapı boyutu ile süreç, iklim boyutları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu gözlenmiştir. Süreç boyutu ile iklim boyutu arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu gözlenmiştir. Destekleme ve yetiştirme kursları amaç, yapı ve süreç boyutları hakkındaki ve Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Değerlendirme Ölçeği hakkındaki öğrenci görüşleri ile öğrencilerin cinsiyetlerine ait sıra ortalamaları arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmazken; iklim boyutu ile öğrencilerin cinsiyetlerine ait sıra ortalamaları arasındaki farklılık ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Destekleme ve yetiştirme kursları ölçeğinin yapı ve süreç boyutları hakkındaki öğrenci görüşleri ile öğrencilerin yaş gruplarına ait sıra ortalamaları arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmazken; iklim boyutu ile öğrencilerin yaş gruplarına ait sıra ortalamaları arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Öğrencilerin sınıflarına ve okudukları okul türüne ait sıra ortalamaları ile Destekleme ve Yetiştirme Kursları Değerlendirme Ölçeği geneli ve alt boyut puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research examines support and training courses in public schools at secondary and high school levels; (manager, assistant principal, assistant principal), course teachers, and students participating in the course. The research's universe consists of 471 administrators, 4648 teachers and 78829 students working in support and training courses in the secondary and high schools in the districts and districts of Diyarbakır province during 2016-2017 academic year. The data obtained from 50 managers, 351 teachers and 1339 students working in 42 public schools, 27 state secondary schools and 15 high schools within the province of Diyarbakır were subjected to statistical analysis in the light of the research problem. Relational screening method was used in the study. Kruskal Wallis-H Test, Mann Whitney U Test and Spearman Rank Difference Correlation Analysis were used in the data analysis. As a means of data collection in research; scales developed by the researcher were used in order to take the opinions of the administrators, teachers and students participating in the support and training courses on the support and training courses. According to the results of the research, it was found that there is a positive relationship between the purpose dimension of the manager and teacher opinions on the support and training courses and the other dimensions. There was a positive positive relationship between the size of the building and the dimensions of the process, climate and economy. There was a positive positive correlation between process dimension and climate dimension. However, it has been determined that there is an inverse relation between the process dimension and the economic dimension and between the climate dimension and the economy. While there was no statistically significant difference between the opinions of the managers and the teachers about the support and training courses, and the average of the order of age group, education status, professional experience and school type variables; the difference between the gender factor and the rank order of participant tasks was statistically significant. While there is no statistically significant difference between opinions on the structure and climate sub-dimensions of the support and training courses of the gender factor; statistically significant differences were found in the views on purpose, process and economic sub-dimensions. Again, the difference between the rank order of the duties of the participants and the purpose and climate sub-dimensions was statistically significant; structure, process, economic dimensions of the economy are not statistically significant. According to student opinions on support and training courses; there was a positive relationship between goal dimension and other dimensions. There was a positive positive correlation between building size and process and climate dimensions. There was a positive positive correlation between process dimension and climate dimension. While there was no statistically significant difference between students 'views on support and training courses about purpose, structure and process dimensions and the scale of Supporting and Training Courses Assessment and the rank order of students' genders; the difference between the climatic dimension and the rank order of the sexes of the students was statistically significant. While there was no statistically significant difference between the student views on the structure and process dimensions of the support and training courses scale and the average of the age groups of the students, the difference between the climatic dimension and the average of the age groups of the students was statistically significant. There were statistically significant differences between the average scores of the students and the average score of the school they attended and the Scale of Supporting and Raising Courses Assessment Scale.