Ahmet Kabaklı'nın eserlerinde sevgi izleği ve ortaokul Türkçe ders programı ile uygunluğu
The theme of love in the works of Ahmet Kabaklı, and its compatibility to the curriculum of secondary school Turkish lessons
- Tez No: 477526
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TURAN SİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada nitel desende doküman analizi yöntemi ile Ahmet Kabaklı'nın hayatı, edebî şahsiyeti ve eserleri incelenmiş, incelenen eserlerinde yer alan sevgi izlekli bölümler belirlenmiş, ilgili bölümler alt tema başlıkları altında verilmiştir. Değerler eğitiminde önemli ve büyük bir yere sahip olan“sevgi”diğer pek çok değerin aksine örtük programda yer almakla kalmayıp Ortaokul Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda ana izlek olarak yer almıştır. Ortaokul Türkçe Dersi Öğretim Programı'nın 6. ve 8. sınıflara ait bölümlerinde görülen sevgi izleği 6. sınıfta dördüncü, 8. sınıfta ise birinci izlek olarak yer almaktadır. Altıncı sınıf Türkçe dersi programında“aile sevgisi, vatan sevgisi, ana dili sevgisi”alt temaları; sekizinci sınıf Türkçe dersi programında“ aile sevgisi, bayrak sevgisi, dil sevgisi, okul sevgisi, Atatürk sevgisi, insan sevgisi”alt izlekleri bulunmaktadır. Ahmet Kabaklı'nın incelenen eserlerinde yer alan sevgi izlekleri Ortaokul Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan sevgi izleğinin alt izlekleri ile uyumludur. Bu izlekleri barındıran bölümler millî ve manevi değer taşımaktadır. Yazarın hayalini kurduğu Müslüman Türk gençliğinin hayata geçirilmesi için bir kaynak niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The life, the literary personality, and the artefacts of Ahmet Kabaklı were examined by using the document analysis method in with qualitative designs this study. The chapters with love themes in the works examined were determined, and the child theme titles revealed the related chapters.“Love”is of great importance in values education , and doesn't only remain - unlike many other values- within the hidden curriculum but also plays a part as the main theme of the Curriculum of Secondary School Turkish Lessons. The love theme which can be seen in the chapters of 6th and 8th grades in the Curriculum of Secondary School Turkish Lessons, plays a part as the fourth theme in the 6th grade and as the first theme in the 8th grade. The 6th grade Turkish lesson curriculum contains the child themes“ family love, devotion for one's nation, love for the mother tongue”, whereas the 8th grade Turkish lesson curriculum contains the child themes“ family love, devotion for one's national flag, love for the mother tongue, love for school, love for Ataturk, humanity”. The love themes which play a part of the examined works of Ahmet Kabaklı are compatible with the child themes with the love themes which take part of the Curriculum of Secondary School Turkish Lessons. The chapters which contain these themes have national and moral values. They have the quality of being a source of adopting the Muslim Turkish Youth which was the dream of the writer.