Lider üye etkileşimi ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişkide pozitif psikolojik sermayenin aracı rolü: Hizmet sektöründe bir araştırma
The mediating role of positive psychological capital on the relationship between leader member exchange and organizational silence: A research in service sector
- Tez No: 477536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmanın temel amacı lider üye etkileşimi ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişkide pozitif psikolojik sermayenin aracı etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda oluşturulan model ve hipotezlerin test edilmesine yönelik olarak havacılık sektöründe faaliyet göstermekte olan bir işletmenin Antalya ve İstanbul illerindeki 390 çalışanından anket tekniği kullanılarak elde edilen veriler SPSS ve AMOS programları kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda lider üye etkileşiminin, örgütsel sessizlik üzerinde olumsuz, pozitif psikolojik sermaye üzerinde olumlu, pozitif psikolojik sermayenin ise örgütsel sessizlik üzerinde olumsuz bir etkisinin olduğu ve son olarak lider üye etkileşimi ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişkide pozitif psikolojik sermayenin kısmi aracı etkisinin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the mediating role of positive psychological capital on the relationship between leader member exchange and organizational silence. To test the models and hypotheses formed for this purpose, the data obtained from a survey conducted to 390 employees of an operating company in the aviation sector in Antalya and Istanbul provinces were analyzed using SPSS and AMOS programs. As a result of the study, it is found firstly that leader member exchange has a negative effect on organizational silence and positive effect on positive psychological capital, then positive psychological capital has a negative effect on organizational silence, and finally positive psychological capital has a partial mediator effect on the relationship between leader member exchange and organizational silence.