Soruşturmanın gizliliğini ihlal suçu
The crime of breach of confidentiality of investigation
  1. Tez No: 477537
  2. Yazar: AYVAZ CEBRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SURURİ AKTAŞ, PROF. DR. MAHMUT KOCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 456
Özet
Ceza muhakemesinin amacına ulaşabilmesi için soruşturma evresinin gizliliğinin korunması bir zorunluluktur. Bu nedenle soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmesine yönelik fiiller, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 285. maddesinin birinci ve ikinci fıkrasında, iki ayrı suç tipi olarak yaptırım altına alınmıştır. Söz konusu maddede 6352 sayılı Kanun ile değişiklik yapılmıştır. İşte bu çalışmamızda özellikle 6352 sayılı Kanun ile yapılan değişikliği göz önünde tutarak soruşturmanın gizliliğini ihlal suçunu tüm yönleri ile incelemeye çalıştık. Konu ile uyumlu olarak çalışmamızın kapsamı; 5237 sayılı Kanunun 285. maddesinin birinci ve ikinci fıkrasındaki suç tipleri ile sınırlandırılmıştır. Birinci bölümde, çalışma konumuz olan suç tipinin daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle“soruşturmanın gizliliği”kavramına ilişkin genel bilgiler verilmiştir. 5237 sayılı Kanunun 285. maddesinin birinci ve ikinci fıkrasındaki suç tipleri, çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümlerinde ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Çalışmanın sonucu olarak, 6352 sayılı Kanun ile değiştirilen 285. maddenin bazı tartışmalara sebebiyet vermekle birlikte, özellikle birinci fıkrada düzenlenen suç tipinin özelliklerinin ve uygulama alanının belirlenebilmesi bakımından yerinde bir düzenleme olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Protection of the privacy of an ongoing investigation is necessary for criminal procedure in order to fulfill its purpose soundly. For this reason, breach of confidentiality of an investigation is regulated as two different types of crime in the first and second subsection of Article 285 of the Turkish Penal Code. This article was amended by Code Number 6352. In this thesis, we tried to examine all aspects of this crime by taking into consideration this amendment. The scope of this study is limited whit the crime types regulated in Turkish Penal Code Article No: 285/1-2 in accordance whit the topic. In the first part, general information regarding the term“confidentiality of an investigation”is given in order to make the examined crime type more clear. The crime types regulated in the first and second clause of Article 285 are thoroughly examined in the second and third part under different titles. At the end, the findings of the study suggest that; even though it has caused some debates, the amendments are founded to be proper and well fitted especially regarding the amendment to the first clause of Article 285 for its features and application area.