Doğu Anadolu araştırmaları ışığında Erzincan Refahiye ilçesi keramiklerinin değerlendirilmesi
East Anatolia'n researches: Evaluation of the refahiye borough pottery
  1. Tez No: 477542
  2. Yazar: MERVE ÖZYİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Asya ve Avrupa arasında geçiş konumunda olan ve üç tarafı denizlerle çevrili yarım ada özelliği bulunan Anadolu toprakları, sahip olduğu coğrafi konum, iklim ve yer şekillerinin etkisi ile tarihin ilk dönemlerinden günümüze yerleşimlere sahne olmuştur. Doğu ve Batı arasında geçiş özelliği gösteren ve Anadolu'nun çatısı konumundaki Doğu Anadolu Bölgesi, yükseltisinin fazla olması ve denizlerden uzaklığın etkisi ile karasal iklimin yaşandığı bir bölge olmuştur. Bölgenin elverişli ovaları ve su kaynakları önemli medeniyetlerin mücadelesine sebep olmakla birlikte aynı zamanda bölgeyi insanoğlu için çekici hale getirmiştir. Zengin su kaynakları ve jeopolitik konumunun da etkisiyle uzun yıllar yerleşim gören Anadolu coğrafyasının doğu medeniyetleriyle etkileşiminde en önemli köprüsü Doğu Anadolu Bölgesi olmuştur. Bölgenin kuzeybatı kısmında yer alan Erzincan ili, Doğu Anadolu Bölgesinin karakteristik iklim ve yeryüzü şekillerini açıkça gösterirken kendine has farklılıkları olan mikroklimal iklim özellikleri de göstermektedir. Zengin ovaları, su kaynakları ve iklim özellikleri ileİç Anadolu Bölgesi ve Karadeniz'i Doğu Anadolu'ya bağlayan ve önemli geçiş güzergâhlarına sahip olan Erzincan ili, önemli medeniyetlerin uğrak yeri olması dolayısıyla tarihi bir kimlik kazanmıştır. Yapılan tarihi ve arkeolojik çalışmalar, Refahiye bölgesinin daha İlk Tunç Çağı'ndan itibaren yerleşim gördüğünü açıklar niteliktedir. Bölgemiz olan Refahiye ilçesi, Erzincan ilinin kuzeybatısında bulunur. Refahiye Erzincan il merkezine göre yükseltisinin oldukça fazla olması sebebi ile iklim şartlarının çok daha sert olduğu bir yerdir. İlk Tunç çağından beri yerleşim görmüş ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Demir Çağı'nda Urartu Krallığı'nın bölgede çok önemli izler bıraktığı bu dönemden kalan kale ve höyüklerden anlaşılmaktadır. Refahiye ve çevresinde yapılan ve sürdürülen tarihi ve arkeolojik çalışmalar ile elde edilen keramikler; hamurun katkı oranı, rengi, fırınlanma derecesi, astar, açkı ve bezeme özellikleri açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to Asia has been to transition between Europe and the three sides of the peninsula property located Anatolia surrounded by the sea, geographical position which has been the climate and scenery for the settlements to the present day in the history of the first period with the effect of landforms. East and West showing the transition between Anatolia and Eastern Anatolia Region's position on the roof, with no more raises and the effect of the distance from the sea has been a region that is experiencing the continental climate. Conveniently plains and water resources of the region to fight the cause of major civilizations have made together at the same time attractive region for mankind. Rich water resources and geopolitical location of the placement of many years with the effect of interaction with the most important bridge in eastern civilizations of Anatolia has been the Eastern Anatolia Region. Located in the northwestern part of the province of Erzincan, microclimate features characteristic landforms and climate of Eastern Anatolia Region, which clearly shows the unique differences are also on show. Affluent plains of Central Anatolia Region with water resources and climate characteristics and connects the Black Sea and Eastern Anatolia having significant transition routes Erzincan province, is the haunt of the important history of civilization thus gained an identity. Made historical and archaeological studies, are more aggressive than the first inhabited since the Bronze Age of Refahiye explains. For this reason, Refahiye is located in the northwest of the province of Erzincan. Refahiye district, according to the elevation of the center of Erzincan climate conditions because it is pretty much where it is a lot harder.It has been inhabited since the Early Bronze Age and hosted many civilizations.Especially during the Iron Age kingdom of Urartu had left traces in the region is very important and understanding of the rest of the castle mound from this era. Refahiye and surrounding structures, pottery obtained by historical and archaeological studies; The rates for pulp color, degree of annealing, primer, were evaluated for fasting and decorative features.