Örgüte güven, örgütsel değişim ve örgüt içi iletişimin örgütsel sağlık üzerindeki etkisi üzerinde bir araştırma
A study on the effect of trust, organisational change and intra organisational communication on organisational health
- Tez No: 477544
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BÖRÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı örgüt içi iletişimin, örgüte duyulan güvenin ve örgütsel değişim kapasitesinin örgütsel sağlık üzerindeki etkisini araştırmak olarak belirlenmiştir. Bu amaca ulaşmak için nicel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Bu bağlamda bu çalışmada istatistiksel yöntemler kullanılarak araştırma sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu araştırma ilaç, sağlık, yapı, kimya ve benzeri birçok konuda faaliyet gösteren ve Türkiye'nin en önde gelen holdinglerinden biri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda örneklem hesaplama aracı kullanılarak %99 güvenilirlik ve %5 sapma oranı belirlenerek toplam 200 kişi örneklem sayısı olarak belirlenmiştir. Yetersiz bilgiden ötürü 2 anket analize dahil edilmemiştir. Sonuçlar göstermiştir ki örgüt sağlığı örgüt içi iletişim, değişim yeterliliği ve örgüte duyulan güvenden etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
The ultimate objective of this study is to find out the effect of trust, organisational change and intra organisational communication on organisational health. In order to achieve this objective, quantitative method of study was preferred and thus statistical methods were used to determine the conclusion. This study was carried out on the group of companies which is considered as one of the biggest companies in Turkey. This company focus on range of activities which includes building products, consumer products, healthcare and other products and services. Reliability level in the calculation of sampling was set as 99% and error percentage was set as 5%. Accordingly, a number of 200 was determined after the calculation. All questionnaires were sent out and received back. However, 2 of the questionnaires were not filled properly and thus extracted from the analysis. The results of this study showed that trust, organisational change and intra organisational communication on organisational health significantly effect the organisational health.