Türkiye ile Türki devletler arasındaki ticaretin geliştirilmesinin önemi
Importance of improving commerce between Turkey and Turkic republics
- Tez No: 477567
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEKİP YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye ile Türki Devletler arasındaki ticari-ekonomik iş birliği kapsamlı şekilde değerlendirilmesi, ekonomide yaşanan mevcut sorunların genel hatlarıyla tespit edilmesi, geleceğe yönelik olarak ticaretin karşılıklı olarak geliştirilmesi için yapılabilecekler ve bu hususların Türkiye' ye stratejik katkılarını araştırmaktır. 1990' larda bağımsızlıklarını ilan eden Türki devletlerle Türkiye ilk 20 yıl içerisinde az da olsa etkileşim içinde bulunmuştur. 2000'lerden sonra ise bu ülkelere yönelik çalışmaların olumlu neticeler meydana getirdiği gözlenmiştir. Türkiye, Türki devletlerle ekonomik ilişkileri istenilen düzeyde geliştirememiş, bu devletlerle kurulan ilişkiler açısından başta Rusya, Çin ve ABD Türkiye'ye oranla daha aktif rol oynamışlardır. Türkiye ile Türki devletler arasındaki ekonomik ve stratejik iş birliği bölgede yatırım amaçlayan Türk girişimcilerin çabaları ile sınırlı kalmamalıdır. Türkiye, bu devletlerle ilişkilerinde yaklaşık 25 yıllık süreçte elde ettiği tecrübeyi değerlendirerek bölgeye yönelik kapsamlı bir jeoekonomik strateji geliştirmelidir.
Özet (Çeviri)
The aims of this thesis are; to evaluate economic cooperation and to identify current problems of commerce between Turkey and the Turkic Republics, also to determine what can be done for the development of mutual trade for the future and to investigate the strategic contributions which might be provided through this subject. Turkey has got positive but limited interaction between Turkic Republics for the first 20 years of their independence. After 2000s, it has been observed that development could lead to content results with a pragmatic approach towards the region. Currently, Turkey' s economic relations with Turkic Republics have not reached the level of strategic level and the content. Turkey' s role seems to be quite weak in the geo-economic competition between Russia, China and the USA. Turkey-Turkic Republics economic and energy cooperation should not be limited by the vision of entrepreneurs interested to invest. Turkey, with the experience of the first 20 years, should develop a comprehensive geo-economic strategy for the region.