Şekerpancarı hasat makinalarındaki başkesme bıçağı titreşimlerinin belirlenmesi
Determination of topping knife vibration in sugarbeet harvesters
  1. Tez No: 47759
  2. Yazar: YELTEN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞEKERPANCARI HASAT MAKİNALARINDAKİ BAŞKESME BIÇA?I TİTREŞİMLERİNİN BELİRLENMESİ Yelten YILDIZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Ahmet Çolak 1996, Sayfa: 59 Jüri : Prof. Dr. Tuncer Toprak Prof. Dr. Ahmet Saral Doç Dr. Ahmet Çolak Yapılan bu çalışmada, şekerpancarı hasat makinası başkesme bıçağına gelen titreşimler belirlenmiştir. Tarla koşullarında yapılan ölçüme göre; başkesme bıçağında oluşan doğal frekans, 2.8 Hz x 2n = 17.59 rad/s olarak ölçülmüştür. Bu doğal frekans; laboratuvarda ölçülen doğal frekans 72 Hz x 27C = 452.38 rad/s ve analitik olarak hesaplanan doğal frekansın 450.78 rad/s çok altında kalmaktadır. Bu nedenle başkesme bıçağının rezonansa gelme olasılığı bulunmamaktadır. Yine denemelerde kullanılan bıçağın normal çalışma koşullarında ortalama yerdeğiştirmesi 0.325 mm olarak bulunmuştur. Bıçağın titreşimler sonucu 0.325 mm'lik optimum kesim noktasından uzaklaşmasının yaklaşık %2'lik bir kayıba sebep olabileceği ortaya konulmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Piezoelektrik ivme dönüştürücü, titreşim analizörü, rezonans, doğal frekans, harmonik hareket, dönüştürücü, izgi.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF TOPPING KNIFE VIBRATION IN SUGARBEET HARVESTERS Yelten YILDIZ Ankara University Graduate of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ahmet Çolak 1996, Page: 59 Jury : Prof. Dr. Tuncer Toprak Prof. Dr. Ahmet Saral Assoc. Prof. Dr. Ahmet Çolak The object of the study is to determine the vibration of the topping knife on a sugarbeet harvester. The result of the measurement in the field conditions indicated that, the natural frequency of the topping knife was 2.8 Hz x 271 = 17.59 rad/s. This level of frequency is below the natural frequency which was determined in laboratory 72 Hz x 2n.= 452.38 rad/s and estimated 450.78 rad/s of the system. Also it was determined that, the displacement of the topping knife was found to be 0.325 mm. This can result in a loss of approximately 2 % of the sugarbeet. KEY WORDS : Piezoelectric accelerometer, vibration analyzer, resonance, natural frequency, harmonic movement, transducer, cursor.