Dış cephe kaplamalarının incelenmesi, Tarihi Yarımada Cibali Mahallesi
Research of exterior facade covering, Tari̇hi̇ Yarımada Ci̇bali̇ Quater
- Tez No: 477602
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BİLGE IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Kent kimliklerinin tarihi süreçte değişimi ve günümüzdeki kimlik oluşumları mimari yapılardaki kabuk tasarımı ve malzeme tercihleri ile oluşmaktadır. Mimari yapılarda dış cephe görünümü kullanıcı ile birincil iletişimin ve etkileşimin gerçekleştiği yapı elemanıdır. Bu çalışmada istanbul ili tarihi yarımada bölgesinde bulunan cibali mahallesi bölge olarak tercih edilmiştir. Cibali mahallesi tarihi süreçte kabuk kimliği açısından değişimlere uğramış, mahalleyi oluşturan mimari yapılarda taşıyıcı sistem ve dış cephe görünümü olarak çeşitlilik içermektedir. Günümüzde cibali mahallesinde bulunanan mimari yapıların taşıyıcı sistem, dışcephe görünümleri ve kullanıcı tercihlerinin mahalle kapsamında incelenerek tespit edilmesi amaçlanmıştır. Cibali mahallesi inceleme bölgesi olarak seçilmiştir. Mahalle; Fatih ilçesinde yavuzsultanselim, zeyrek ve yavuzsinan mahallelerinin merkezinde haliçin batı kıyısında yer almakta olup kasımpaşa semti ile karşılıklı bir konumda bulunmaktadır. Bizans döneminin önemli bir yerleşkesi olan Cibali, Osmanlı döneminde de konaklama bölgesi olarak öncelikli tercih edilen alanlardan olmuştur. Bölge adını Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet hanı'ın 29 mayıs 1453 tarihinde İstanbulu fethi sırasında“Porta Puteae”veya“Porta del Pozzo”olarak adlandırılan kapıdan Bursa subaşısı Cebe Ali Bey'in istanbula girmesi ile Cibali adını almıştır. Tarihi süreçte İspanyol yahudileri, Bizans rumları ve Osmanlı türkleri ne ev sahipliği yapmış olan bölge faklı din ve milletlerin yaşamış olduğu kültürel bir miras bölgesidir. Farklı dönem yapılarının bulunduğu Cibali bölgesi kültürel zengiliğiyle araştırma bölgesi olarak belirlenmiş farklı cephe kaplamala malzemelerinin uygulandığı bir alan görülmüştür. İnceleme Cibali mahallesi kapsamında 756 adet yapı üzerinde olmuştur. Cibali mahallesi kapsamında 756 adet yapı üzerinde taşıyıcı sistemleri ve bu sistemlere entegre edilen dış kabukları incelenmiş ve fotoğraf olarak sunularak Ada kapsamında kullanılan malzemeler renk sınıflandırması yapılarak haritada işlenmiştir. Yapılan incelede toplam Cibali mahallesi'nde bulunan 47 ada içerindeki 756 yapı'nın taşıyıcı sistemi ve Dış cepheleri incelenmiştir. Bu inceleme kapsamında; 185 adet cephede ahşap, 10 adet cephede doğal taş, 2 adet cephede taş kaplama, 165 adet cephede çimento sıva, 260 adet cephede çimento sıva + boya, 4 adet cephede kompozit panel, 11 adet cephede tuğla, 117 adet cephede cam mozaik ve 1 adet cephede fayans kaplama uygulamaları görülmektedir Cibali mahallesi içerindeki 47 adanın dış cephe görünümü esas alınarak yapılan sınıflandırması mahalle kapsamında haritaya dönüştürülmüştür. Yapılan bu çalışma mahalle kapsamındaki cephe görünümüyle oluşmuş çeşitlilik ve farklılığı harita görünümünde bizlere sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The change of the urban identities in the historical process and the identity formation today are formed by shell design and material preferences in architectural works. In architectural structures, the exterior view is the building element where the primary communication and interaction with the user takes place. In this study, it was preferred as the district of cibali neighborhood in the historical peninsula region of istanbul province. The Cibali neighborhood has undergone changes in terms of crust identity in the historical process, and the architectural structures that make up the neighborhood include diversity as a supporting system and exterior appearance. Today, it is aimed to investigate the structural system, exterior view and user preferences of the architectural structures located in the cibali neighborhood in the neighborhood. Cibali neighborhood was chosen as the study area. Neighborhood; In Fatih district, YavuzSultanselim is located on the western bank of the estuary at the center of the zeyrek and yavuzsinan neighborhoods and is located in a mutual position with Kasimpaşa district. Cibali, an important settlement of the Byzantine period, has been one of the preferred areas of accommodation in the Ottoman period. The name of the region was named as“Porta Puteae”or“Porta del Pozzo”during the conquest of Istanbul on 29 May 1453 by the Ottoman Emperor Fatih Sultan Mehmet Hanim. It was named Cibali by the entrance of Bursa subaşısı Cebe Ali Bey to istanbul. Historically, it is a cultural heritage area in which the region has been home to many religions and nations that have hosted the Spanish Jews, Byzantium Rum and Ottoman Turks. An area where different facade materials have been applied as a research area has been observed with cultural richness of the Cibali region where different period buildings are located. The survey is on 756 buildings within the scope of Cibali neighborhood. Within the scope of Cibali neighborhood, 756 buildings have been examined and their outer shells integrated into these systems have been examined and photographed, and the materials used in the island have been classified in color and processed in the map. The structural system and the facades of the 756 structures inside the 47 islands in the Cibali neighborhood were investigated. Within the scope of this review; 185 pieces of wood, 10 pieces of natural stone, 2 pieces of stone coating, 165 pieces of cement plaster, 260 pieces of cement plaster + paint, 4 pieces of composite panel, 11 pieces of bricks, 117 pieces of glass mosaic and 1 piece The façade coating applications on the facade are seen. The classification of the 47 islands based on the exterior view of Cibali neighborhood has been converted into the map within the neighborhood. This work presents us with the diversity and diversity of the map view that appeared in the frontal view of the neighborhood.