Karbonatlı doğal taşlarda donma-çözülmenin saplama deliğinde kırılma yüküne etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of freeze-thaw on the breaking load at dowel hole in carbonated natural stone
  1. Tez No: 955842
  2. Yazar: MURAT KAPTANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, bina dış cephe kaplamalarında kullanılan karbonatlı doğal taşların soğuk bölgeler için don etkisindeki fiziksel dayanıklıkları değerlendirilmiştir. Bu amaçla, doğal taşlar üzerinde TS EN 12371“Dona Dayanım Tayini”ve TS EN 13364“Saplama Deliğinde Kırılma Yükü Tayini”standartlarına uygun deneyler birleştirilerek gerçekleştirilmiştir. Saplama deliğinde kırılma yükü deneyine uygun şekilde numuneleri hazırlanmış üç farklı doğal taş, 5 ile 40 döngü arasında sekiz farklı kategoride donma-çözülmeye maruz bırakılmıştır. Donma-çözülme döngülerinden önce ve sonra olmak üzere kırılma yükleri ve her döngü için kırılma yük kayıpları hesaplanmıştır. Deney sonuçlarının analizinde, ilk etapta kırılma yük kayıplarıyla donma-çözülme döngülerinin grafiksel ilişkileri incelenmiştir. Sonraki aşamalarda ise, her doğal taş için kırılma yük kayıplarıyla deney parametreleri arasında regresyon analizi gerçekleştirilmiş, kırılma yük kayıplarının ileriye dönük tahminleri yapılmıştır. Doğal taşların dış cephe kaplama malzemesi olarak kullanılabilirliği, donma-çözülme süreçleriyle kırılma yük kayıpları ve kullanım ömürleri hakkında değerlendirmeler ortaya konmuştur. Bu açıdan araştırma sonuçları, doğal taş kaplama malzemelerinin soğuk bölgelerde kullanımına yönelik önemli bir ön çalışma niteliğinde literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study evaluated the physical strength of carbonated natural stones used in building facade cladding under the frost effect for cold regions. The tests were carried out by combining the TS EN 12371 (Determination of Frost Resistance) and TS EN 13364 (Determination of Breaking Load at Dowel Hole) standards. Specimens of three different natural stones prepared according to the breaking load at dowel hole test were subjected to freeze-thaw between 5 and 40 cycles in eight categories. The breaking loads were measured both before and after the freeze-thaw cycles, and the loss of breaking load for each cycle was calculated. In the analysis of the experimental results, the graphical relationships between the loss of breaking load and the freeze-thaw cycles were studied in the first step. In the subsequent steps of the analyses, regression analysis was conducted to ascertain the relationship between the loss of breaking load and the experimental parameters for each natural stone. Forecasts of the loss of breaking load were also made. Assessments were presented on the usability of natural stones as facade cladding materials, the loss of breaking load through freeze-thaw processes and their lifetime. In this respect, the research results contribute to the literature as a significant preliminary study for the use of natural stone cladding materials in cold regions.