Muş bölgesindeki yüksek frekanslı elektromanyetik dalgaların yayılmasının ölçümü, haritalandırılması ve değerlendirilmesi
Measuring, mapping and evaluation of the high frequency electromagnetic fields propagation in mus region
  1. Tez No: 477644
  2. Yazar: TAHA ETEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEOMAN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Elektromanyetik dalgalar her geçen gün daha fazla hayatımıza girmektedir. İletişim sektöründe yaşanan büyük teknolojik gelişmeler kablosuz haberleşme sistemlerini daha hızlı ve yetenekli hale getirmektedir. Artan bant genişliğinin doğal bir sonucu olarak çevrede oluşan elektromanyetik güç yoğunluğu da artmaktadır. Zararlı etkileri olabilen elektromanyetik dalgaların düzenli ölçümlerle incelenmesi bir gereklilik haline gelmiştir. Bu çalışmada Muş (Türkiye) şehir merkezinde ve Muş Alparslan Üniversitesi kampüsünde bulunan yüksek frekanslı elektromanyetik alan kaynaklarının yaydığı kirliliğin ölçülmesi ve uzun süreli izlemesi gerçekleştirilerek sonuçlar değerlendirilmiştir. Elektromanyetik kirlilikte meydana gelen değişiklikler kısa ve uzun zaman aralıklarında belirlenmiştir. Saatlik ölçümlerle gün içerisindeki en yoğun kullanım zamanları belirlenmiştir. Haftanın farklı günlerinde yapılan ölçümlerle günden güne elektromanyetik kirlilikte meydana gelen değişim belirlenmiştir. Farklı aylarda yapılan ölçümlerle bir seneden uzun bir süre içerisinde elektromanyetik kirlilik incelenmiştir. Spektrum analizleri sonucunda elektromanyetik alanlar farklı bölgeler için frekansa göre sınıflandırılmıştır. Tez çalışmasına göre, ölçülen değerler uluslararası limitleri aşmasa da literatüre göre riskli sayılabilecek ölçümler elde edilmiştir. Hassas bölgeler için elektromanyetik kirliliği azaltabilecek öneriler sunulmuş ve analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electromagnetic waves get into our lives more and more each day. Large technologic development on communication sector makes wireless communication systems faster and skilful. Natural outcome of the increasing bandwidth raises electromagnetic power density in the environment. Examining electromagnetic waves that can be harmful with Regular measurements become a necessity. In this study, measuring and long-term tracking of pollution radiated from the high frequency electromagnetic wave sources in Mus (Turkey) city centre and Mus Alparslan University campus is made and results are examined. Changes in the electromagnetic pollution are examined in short and long time intervals. The most intensive usage times are detected with hourly measurements. Measurements made in different days of a week are identified changes in the electromagnetic pollution day by day. Electromagnetic pollution is investigated over a year with measurements made in different months. Electromagnetic fields in the discrete areas classified based on frequency as a result of spectrum analysis. According to the thesis study, even if measured values do not exceed international limits, some of the obtained measurements can be considered risky in respect of literature. Recommendations that can decrease electromagnetic pollution in the sensitive regions are presented and analysed.