Boşaltım kanalları mansabında meydana gelen oyulmaların incelenmesi
Investigation of local scour occured at downstream of the chute channels of spillways
- Tez No: 477661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMERUL FARUK DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Barajların dolusavakları üzerinde oluşan yüksek hızlı akımlar, boşaltım kanalı boyunca kavitasyon riskine neden olmaktadır. Birçok barajda kavitasyon sorununun çözmek için ilave yapılar yapılması zorunlu hale gelmiştir. Boşaltım kanalının mansabındaki akımın enerjisi, enerji kırıcı havuzlar tarafından sönümlenir. Eğer enerji kırıcı havuz çıkışında akımın enerjisi yeterince sönümlenememiş ise akarsu yatağında yerel oyulmalar oluşabilir. Bu oyulmalar baraj ve ilave yapıları için büyük tehlike arz eder. Dolusavaklar ve enerji kırıcı yapılar maliyeti yüksek yapılardır. Dolayısıyla bu yapıların akımın yüksek enerjisi nedeniyle zarar görmesini önlemek oldukça önemlidir. Bu tez çalışmasında; boşaltım kanalının mansabında meydan gelen oyulma derinliklerine dolusavak havalandırıcılarının etkisini belirlemek için bir dizi deney yapılmıştır. Tüm deneyler boşaltım kanalının üç farklı şüt eğimi için gerçekleştirilmiştir. Boşaltım kanalına, kavitasyonu önlemek için literatürde verilen iki farklı tip havalandırıcı yerleştirilmiştir. Havalandırıcılar, tek, ikili ve üçlü olmak üzere üç farklı konfigürasyonda kullanılmıştır. Deneyler 30, 40 ve 50 şüt açıları için yapılmıştır. Her bir deney sonunda mansapta bulunan kum havuzunda oluşan oyulma topoğrafyası çıkarılmış ve maksimum oyulma derinliğinin yeri ve değeri belirlenmiştir. Elde edilen tüm sonuçlar kendi içinde kıyaslanmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
High-speed flows occurring over spillways of dams cause the risk of cavitation along the chute. In many dams, it is necessary to create an additional structure to solve the cavitation problem. The energy at the downstream of the chute dissipates by using stilling basins or flip bucked. If the residual energy at downstream of the chute is excessive, the local scour may be occuring at the stream bed. These local scours have a great danger for dams and their additional structures. Cost of spillway and stilling basin structures arequite high. Therefore, it is very important to prevent these structures from being damaged. In this thesis study, a series of experiments were conducted to estimate the effects of spillway aerators to the scour depth occured downstream of the chute. Atall experiments, three different chute slopes were used. In the experiments, two different types of aerators were taken into consideration. The aerators were used in three different configurations as single, double, and triple. The experiments were made for 30, 40, and 50 chute slopes. In experiments the scouring topographies at the end of the chute and the locations and values of the maximum scour depth were obtained. The findings were discussedand interpreted in detail.