Bor gübrelemesinin kereviz (Apium graveolens L.) ve turp (Raphanus sativus L.) bitkilerinin verim ve bazı bitki özelliklerine etkisi
The effects of boron fertilization on yield and some plant characteristics of celery (Apium graveolens L.) and radish (Raphanus sativus L.)
- Tez No: 477662
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma 2016 yılında İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi uygulama arazisinde yürütülmüştür. Çalışmada, Tarım bor (%20 saf B) gübresinin arazi koşullarında yetiştirilen kereviz ve turp bitkilerinde verim ve bitki özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Deneme üç farklı bor dozu; Uygulama 0.5 kg da-1, Uygulama 1 kg da-1, Uygulama 1.5 kg da-1 ve Uygulama Kontrol olmak üzere tesadüf parselleri deneme deseni düzeninde ve üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Arazi çalışması başlamadan önce deneme alanından alınan toprak örneklerinde tekstür, pH, EC, kireç, organik madde, azot, fosfor, potasyum ve bor analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucundan deneme alanı toprakları killi tın bünyeli, orta alkalin, hafif tuzlu, kireçli, organik madde içeriği düşük, azot içeriği yeterli, fosfor ve potasyum içeriği yüksek, bor içeriği ise düşük bulunmuştur. Hasat sonrasında alınan yaprak ve yumru örneklerinde besin elementleri analizleri yapılmış ve bor uygulamalarının besin elementleri içeriğine etkisi araştırılmıştır. Bitkilerde verim özelliklerinden yumru ağırlığı, yumru çapı, yumru boyu ve bitki özelliklerinden ise bitki boyu, gövde çapı, yaprak sayısı ile bitkilerin yeşil aksam taze ağırlıkları incelenmiştir. Çalışma sonucunda 1.5 kg da-1 düzeyinde uygulanan bor dozunun turp bitkilerinde, 1 kg da-1 düzeyinde uygulanan B dozunun ise kereviz bitkilerinde istatistiki olarak önemli derecede verim artışı sağladığı belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kereviz, Turp, Verim, Bitki, Tarım Bor
Özet (Çeviri)
This study was conducted at application fields of İnönü University Faculty of Agriculture in 2016. In this study, the effects of agricultural Boron (%20 B) fertilizer on yield and plant characteristics of radish and celery plants grown on field conditions were examined. The experiment was conducted according to random block design in three replicates with three dosages of Boron; 0.5 kg da-1, 1 kg da-1 and 1.5 kg da-1 and control. Texture, pH, lime, organic matter, nitrogen, phosphorus, potasium and boron contents of soil samples taken from the trial analyzed before the experiment. According to the results of the soil, the experimental field was found clayey loam textured, slightly saltly, middle alkaline, limy and had low organic matter and boron content, enough nitrogen content and high phosphorus and potasium content. Nutrient contents of leaf and tuber samples taken after harvest were analyzed and the effects of boron applications on nutrient contents were investigated In terms of yield components; tuber weight, tuber width, tuber height and in terms of plant characteristics; plant height, stem diameter, number of plants, fresh biomass weight were evaluated. According to the results of the study it was observed that B dosages of 1.5 kg da-1 and 1 kg da-1 significantly increased yield of radish and celery, respectively. KEYWORDS: Celery, Radish, Yield, Plant, Agricultural Boron