Dekstrin temelli polimerlerin sentezi, yüzey modifikasyonu ve biyomedikal uygulamaları
Synthesis, surface modification and biomedical application of dextrin based polymers
  1. Tez No: 477660
  2. Yazar: MELİKE KANTARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KÖYTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, biyomedikal uygulamalarda kullanılabilecek desktrin temelli poliüretanların sentezi ve yapısal özelliklerinin incelenmesidir. Çalışmada aynı zamanda sentezlenen polimerlerin farklı biyomedikal uygulamalarda kullanılması hedeflenmiştir. Çalışmada, öncelikle çapraz bağlayıcı bağlayıcı üniteler olarak lineer ve siklodekstrinler ile 4,4'-diizosiyanodisiklohegzil metan ve polietilen glikol 200'den Biyouyumlu poliüretan yapılar çözelti polimerizasyon tekniği ile sentezlendi. Sentezlenen dektrin temelli polimerler FTIR, TGA, DTA, DSC sıvı temas açısı ve SEM teknikleri ile yapısal olarak karakterize edilmiştir. Ayrıca sentezlenen poliüretanlar amperometrik dopamin sensörü, biyouyumlu geçirgen yüzey kaplamaları ve siprofloksasin salım sistemi olarak uygulanmıştır. Sentezlenen siklodesktrin temelli poliüretan çözeltileri çıplak Pt elektrot yüzeyine damlatılarak poliüretan modifiye Pt elektrotlar hazırlandı. Hazırlanan elektrotlar elektroaktif ve elektroaktif olmayan interferantlar varlığında dopaminin seçici ve hassas belirlenmesi için kullanıldı. 0,5 – 5,0 mmol/L dopamin derişim aralığında modifiye edilen elektrot dopamin doğrusal ve yüksek duyarlılıkta yanıt vermektedir. R2 değeri 0,9805 olarak bulunmuştur. Diğer biyomedikal uygulamada, geçirgen biyouyumlu filmler olarak lineer dektrin temelli poliüretanlar yaklaşık %85 optik geçirgenlik gösterdiler. Antibakteriyel film olarak, siklodektrin temelli poliüretanlar kontrollü siproflaksasin salım sistemleri için başarılı olarak kullanıldı. Antibakteriyel testlerde, poliüretan filmlere ait zon çapları E. coli ve B. subtilis bakteri türleri için sırasıyla 27,3±4,16 ve 28,4±4,00 mm olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work, is to examine of structural properties and the synthesis of dextrin-based polyurethanes which can be used in biomedical applications. In the study, it was also aimed to use the synthesized polymers in different biomedical applications In the work, firstly, the biocompatible polyurethane structures were synthesised from 4,4'-diisocyanatocyclohexyl methane and polyethylene glycol 200 with lineer dextrin and cyclodextrin as crosslinker units, by solution polymerization technique. Synthesized polyurethanes were examined FTIR, TGA, DTA, DSC and SEM techniques in terms of structure. They have also used an amperometric dopamine sensor, biocompatible transparent coating materials and Ciprofloxacin release system. The polyurethane-modified Pt electrodes were formed by dropping the synthesized cyclodexrin based polyurethane solution on the bare Pt electrode surface. The prepared electrodes were used for selective and sensitive determination of dopamine in the presence of the electroactive and non-electroactive interferants. in the range of 0.5 - 5.0 mmol / L dopamine concentration, The modified electrode showed with linear and high selective response for dopamine. The R2 value was found to be 0.9805. In other biomedical application, the linear dextrin-based polyurethanes as transparent biosuitable films showed approximately 85% optic transparancy. Cyclodexrin based polyurethanes as antibacterial films, succesfuly used for controlled ciprofloxacin release system. In antibacterial tests, zone diameters of polyurethane films were recorded as 27.3 ± 4.16 and 28.4 ± 4.00 mm for E. coli and B. subtilis bacterial species, respectively.