Üniversitelerde çalışan akademik ve idari personelin bilişim teknolojileri kullanımında yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri: MKÜ örneği
Challenges and solutions which are related to information technologies faced by academic and administrative staffs of universities: MKU case
- Tez No: 477690
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmanın amacı üniversitelerde çalışan akademik ve idari personelin bilişim teknolojileri kullanımında yaşadıkları sorunları tespit ederek bu sorunlara yönelik çözüm önerileri sunmaktır. Bu çalışmayla personellerin bilgisayar okuryazarlığı yeterlik düzeyi, internet kullanımına bağlı yaşadıkları sorunlar, günlük internet kullanım süreleri ve son olarak da bilgisayar kullanımına bağlı yaşadıkları sağlık sorunları incelenmiştir. Çalışmanın verileri, Mustafa Kemal Üniversitesi akademik ve idari personeline uygulanan online anket ile elde edilmiştir. Anket araştırmacı tarafından geliştirilmiş olup toplamda 41 sorudan oluşmaktadır. Elde edilen veriler tanımlayıcı bulgular ve katılımcıların demografik özelliklerine göre analiz edilmiştir. Veriler frekans, yüzde hesaplamalar, bağımsız gruplar t testi ve One-Way Anova, Man Whitney U testi ve Kruskall-Wallis testi ile analiz edilerek değerlendirilmiştir. Araştırma neticesinde elde edilen sonuçlara bakıldığında katılımcıların büyük bir oranının bilgisayar okuryazarlığı konusunda yeterli olduğu ancak önemli bir oranının da bu konuda yetersiz olduğu görülmüştür. Katılımcıların günde ortalama 5-6 saat internet kullandıkları ve bazı katılımcıların internet kullanımına bağlı başta uykusuzluk olmak üzere bazı sorunlar yaşadıkları görülmüştür. Ayrıca katılımcıların %40'ı gibi önemli bir oranının da bilgisayar kullanımına bağlı sağlık sorunları yaşadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to identify the challenges of information technology that academic and administrative staffs facing with and to propose solutions for them. Therefore, the level of staff's computer capability, the problems they have experienced due to internet use, the duration of daily internet usage and finaly health challenges that they have experienced due to computer use, have been examined. The data of the study were obtained by an online questionnaire which was applied to academic and administrative staffs of Mustafa Kemal University. The questionnaire which is developed by the researcher, was comprised by a set of 41 questions. The result is analyzed based on descriptive evidences and personal information such as education level, academic and administrative staff, age, and gender from individuals.The obtained data were analyzed based on frequency, percentage calculations, independent T test and One-Way ANOVA, Mann Whitney U test, and Kruskall-Wallis test. As a result of the research, majority of the staffs have been determined by having ability of using computer and internet technologies. In the other hand, there is an significant proportion has been found to be insufficient.Participants use internet about 5-6 hours per day and some participants faces to have sleeping disorder due to internet usage. It was also found that 40% of the participants, have been experienced health problems related to computer use.