Ultrases yönteminin enzime dirençli nişasta oluşumu üzerine etkisi
Effect of ultrasound treatment on enzyme resistant starch formation
  1. Tez No: 477691
  2. Yazar: KADRİYE TÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TUĞRUL MASATCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, ultrases işlemi ile doğal mısır nişastası, mumsu nişasta, Hylon V ve Hylon VII nişastalarından Tip 3 enzime dirençli nişasta (EDN) oluşumunu ve elde edilen nişasta türevlerinin fonksiyonel özelliklerini incelemektir. Doğal formdaki tüm nişasta örnekleri 121°C'de 60 dakika otoklavlanmış ve ardından farklı sürelerde (0, 5, 10 ve 15 dakika) ultrases işlemine tabi tutulmuştur. Otoklavlanmış ancak ultrases işlemi uygulanmamış olan örnekler kontrol grubu olarak seçilmiştir. En yüksek EDN miktarı (% 34,7) Hylon VII nişastası kullanılarak 100 W çıkış gücü ve 22,5 KHz frekansta 15 dakika süre ile uygulanan ultrases işlemi sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study were to investigate the effect of ultrasound treatment on enzyme resistant starch Type 3 (RS3) formation in native corn starch, waxy starch, Hylon V and Hylon VII corn starches and to determine the functional properties of derived starches. All starch samples in natural form were autoclaved at 121 °C for 60 minutes and then subjected to ultrasound treatment at different times (0, 5, 10 and 15 min). Autoclaved starch samples without ultrasound treatment were selected as control sample. The highest RS3 value (34.7%) was obtained by using Hylon VII starch with ultrasound treatment at 100 Watt output power and at 22.5 KHz frequency for 15 minutes.