Characterization of the eigenvalues of non-negative matrices
Negatif olmayan matrislerin özdeğerlerinin karekterizasyonu
- Tez No: 477706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Tersinir özdeğer problemleri, matematik modelleme ve parametre tanımlama bağlamında ortaya çıkan tersinir problemlerin önemli bir alt sınıfını oluşturmaktadır. Negatif olmayan matrisler için tersinir özdeğer problemi çok basit bir formülasyona sahiptir: kompleks sayıların bir = ( λ1, λ2, . . . , λn ) listesi verildiğinde, spektrumu ile birlikte negatif olmayan bir n-kare A matrisinin varlığı için gerekli ve yeterli koşullarını bulmaktır. Bu problem çözümü zordur ve herhangi bir n pozitif tamsayısı için çözümlenmemiştir. Bu çalışmada, Dan Kalman'ın Lineer Cebir kitabında tanımlandığı üzere Newton özdeşliklerini kullanarak, n = 3 için Lowey ve London tarafından n = 4, 5 için Reams tarafından, n = 5 için Laffey ve Meehan tarafından indirgenmiş negatif olmayan matrisleri yeniden oluşturacağız. Ayrıca n = 6,7,8 için negatif olmayan matrisleri oluşturmak için de yine Newton'un özdeşliklerini kullanacağız.
Özet (Çeviri)
Inverse eigenvalue problems constitute an important subclass of inverse problems that arise in the context of mathematical modelling and parameter identification. The inverse eigenvalue problem for non-negative matrices has a very simple formulation: given a list = (λ1, λ2, . . . , λn) of complex numbers, find necessary and sufficient conditions for the existence of an n-square non-negative matrix A with spectrum . This problem is a very difficult one and it remains unsolved for any positive integer n. In this work, we will reconstruct the non-negative matrices induced by; Lowey and London for n=3, Reams for n=4, 5, Laffey and Meehan for n=5; by using Newton's identities defined in linear algebra by Dan Kalman. Also, we use Newton's identities to construct the non-negative matrices for n=6,7,8…