Green's function for finitely many intervals Sturm-Liouville problems
Sonlu sayıda aralığa sahip Sturm-Liouville problemleri için Green fonksiyonu
  1. Tez No: 477708
  2. Yazar: ROGERS CHISHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KABLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Türevindeki süreksizliği önceden belirlenmemiş fakat kendiliğinden ortaya çıkan, tek ve iki aralıklı Sturm-Liouville problemleri için Green fonksiyonu inşaa edilmiştir. Bu tezin amacı bu fikri genişletmek ve sonlu sayıdaki aralık durumu için Green fonksiyonunu inşaa etmektir. Bunun için, ikinci mertebeden skaler diferansiyel denklemi sınır şartları ile birlikte ele alacağız ve bu problemi, ona denk olan birinci mertebeden lineer sisteme dönüştüreceğiz. Bu dönüşümden, sıfırları homojen sistemin özdeğerleri olan karekteristik fonksiyonu elde edeceğiz. Daha sonra da genelleştirilmiş matris Green fonksiyonunu inşaa edeceğiz ki bunun sağ üst bileşeni, sonlu sayıda aralığa sahip Sturm-Liouville problemi için Green fonksiyonu olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Green's function has been constructed for one-interval and two-interval Sturm-Liouville problems in which the discontinuity of its derivative is not determined beforehand but occurs on its own. This thesis seeks to extend that idea and construct the Green's function for finitely many intervals case. We consider the second order scalar differential equation with its boundary conditions and convert it to its equivalent first order linear system. From this conversion, we formulate the characteristic function whose zeroes are the eigenvalues of the homogeneous system. In addition, we construct the generalized matrix Green's function from which we get the top right component as the Green's function for finitely many intervals Sturm-Liouville problems.