Properties of glass fiber reinforced scc and structural performance of short composite columns having such concrete core
Cam fiber takviyeli kyb'un özellikleri ve bu beton kora sahip kısa kompozit kolonların yapısal performansı
  1. Tez No: 477743
  2. Yazar: YAHYA RESAN ATEWI ATEWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Research on the structural behavior of confined glass fiber reinforced self-compacting concrete (GFRSCC) in tubes as composite member is rare. Similarly, there is limited research on the use of glass fiber in such structural concrete. In this thesis, two scientific programs have been described in detail. To the first program, an experimental study was introduced to evaluate the behavior of GFRSCC. To this hope, a total of 15 fiber reinforced mixtures were designed at various nano silica contents. They were tested for the fresh and mechanical performances. The second phase of this thesis was interested in the structural performance of steel tubular column infilled with GFRSCC. For this, the engineering properties of the column were numerically investigated by considering three different diameter to wall thickness ratios and steel yield strengths. The experimental results on core concrete strength were employed to assess the performance of the columns in accordance to Eurocode 4, ACI, AIJ and DL/T codes. A total of 1080 different cases on the column strength were evaluated. It was concluded that the designed GFRSCC had satisfactory engineering performance. Additionally, the present numerical study showed that the codes predicted a proper capacity for the composite columns integrated GFRSCC.
Özet (Çeviri)
Tüpler içerisine yerleştirilerek sargılanan cam fiber takviyeli kendiğinden yerleşen betonun (CFTKYB) yapısal davranışı üzerine yapılmış çalışmalar oldukça azdır. Benzer olarak, yapısal betonlarda cam fiber takviyesi de sınırlıdır. Bu tez kapsamında, iki bilimsel program detaylı olarak tanımlanmıştır. Birincisi, CFTKYB'un davranışını incelemek amacıyla deneysel çalışmalar yapılmıştır. Toplam 15 fiber takviyeli karışım farklı nano silika içeriğinde hazırlanmıştır. Bu karışımların taze ve mekanik performansları test edilmiştir. Tezin ikinci kısmında CFTKYB dolgulu çelik tüplerin yapısal performansları incelenmiştir. Kolonların mühendislik özellikleri, 3 farklı çap-cidar kalınlığı oranında ve çelik akma dayanımında kabul edilerek nümerik olarak değerlendirilmiştir. Beton çekirdek dayanımı üzerine yapılan deneysel çalışmalar, kolonların performansının Eurocode 4, ACI, AIJ ve DL/T standartlarına göre belirlenmesinde kulanılmıştır. Toplam 1080 farklı durum değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, CFTKYB'nun tatmin edici mühendislik performansına sahip olduğu görülmüştür. Buna ek olarak, mevcut nümerik çalışma, tasarım yönetmeliklerinin bu yapısal betonlar ile entegre edilmiş kompozit kolonların kapasitelerini makul ölçüde tahmin ettiğini göstermiştir.