Mechanical behavior of uhpc having various binder compositions and influence of such infilled concrete on the structural response of cfst columns
Farklı bağlayıcı kompozisyonuna sahip uypb′ların mekanik davranışı ve bunların beton dolgulu çelik tüp kolonların yapısal tepkisine etkisi
  1. Tez No: 477730
  2. Yazar: ASEEL MADALLAH MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bir yapının sürdürülebilirliğini artırmak için, tasarımda sürdürülebilirliğin üç temel unsuru, yani çevresel, sosyal ve ekonomik faktörler dikkate alınmalıdır. Bu konuda, yüksek performanslı yeni yapısal kompozit sistemlerin geliştirilmesi kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır: Birincisinde, çeşitli bağlayıcı türleri ve hacimleri ile tasarlanmış ultra yüksek performanslı betonun (UYPB) mekanik davranışı üzerine deney sonuçları verilmiştir. İkincisinde, UYPB ile doldurulmuş çelik tüp kolonların yapısal davranışı üzerine sayısal sonuçlar verilmiştir. Bunun için, düşük çimento içeriğine sahip 26 farklı UYPB karışımı %75'e kadar değiştirme seviyelerinde tekli, ikili, üçlü ve dörtlü bağlayıcı sistemler kullanılarak tasarlanmıştır. Bütün karışımlar çekirdek betonun özelliklerini belirlemek için test edilmiştir. Ayrıca, çelik tüpün akma dayanımı (fy) 300, 450 ve 600 MPa ile eşleşen üç farklı çap-et kalınlığı D/t oranı (35, 65 ve 95) kullanılarak dairesel kompozit kolonun eksenel yük kapasitesi Avrupa (EC4), Amerikan (ACI) ve Çin (DL/T) kodları ile hesaplanmıştır. Deneysel ve nümerik çalışma sonuçları karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
To enhance the sustainability of a structure, three pillars of the sustainability, namely, environmental, social, and economical factors are needed to be considered in the design. On this issue, the development of new structural composite systems with high performance plays a critical role. This study contained two parts: Firstly, the experimental results on the mechanical behavior of ultra high performance concrete (UHPC) mixed with various binder types and volumes were given. Whereas, the second part provided the numerical results on the structural behavior of steel tube column infilled with such UHPC. For this, single, binary, ternary and quarternary binder systems up to 75% replacement levels were used to develop 26 different UHPC mixtures with low cement content. All designed mixtures were tested for identifying the properties of core concrete. Moreover, three diameter to wall thickness D/t ratios (35, 65, and 95) matched by 300, 450, and 600 MPa of yield strength (fy) of the steel tube were used to calculate and examine the axial load capacity of circular concrete filled steel tube (CFST) with UHPCs through design equations given by Eurocode 4 (EC4), American Concrete Institute (ACI) and Chinese (DL/T) codes. The results of experimental and numerical study were given and discussed accordingly.