Investigation of engineering properties of self-compacting mortars manufactured using recycled aggregate
- Tez No: 752094
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, ekonomik gelişmeler, artan nüfus yoğunluğu ve buna bağlı artan yaşam standartları ve kentlerin büyümesi sebebiyle büyüme gösteren inşaat endüstrisi çevrenin korunması ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı açısından ekolojik faktörleri ciddi şekilde etkilemektedir. Beton endüstrisinde yenilikçi ve sürdürülebilir gelişmeler sunmakta olan Kendiliğinden Yerleşen Beton (KYB), vibratör kullanılmadan kendi ağırlığı altında akarak kalıbı doldurabilmesi ve buna bağlı ilave işçilik ve enerji maliyetlerini azaltması ve gürültü kirliliği yaratmaması, inşaat süresini azaltması, ayrılmadan ve segregasyon olmadan tam sıkışma elde edilebilmesi gibi özellikleri sayesinde tüm dünyada yaygın olarak kullanılan özel bir beton türüdür. KYB'nin özelliklerini belirlemenin temelini Kendiliğinden Yerleşen Harcın (KYH) özelliklerini belirlemek oluşturur. Bu çalışmada, inşaat yıkıntılarının geri dönüştürülmesi ile elde edilen Geri Dönüşüm Agregalarının (GDA) KYH üretiminde kullanılabilirliği araştırılmıştır. 0-2 mm aralığındaki Normal Agrega (NA) ile KYH üretilmiştir. Üretilen bu karışımlardaki 0-0,125 mm, 0-1 mm ve 0-2 mm boyutlarındaki NA miktarları ağırlıkça %25, 50, 75 ve 100 oranında azaltılmış ve yerine GDA ilave edilmesi suretiyle toplamda 13 adet seri üretilmiştir. Üretilen harç numuneleri üzerinde bir dizi deney yapılmış olup, elde edilen sonuçlara göre, GDA miktarının artışının KYH'ların taze ve sertleşmiş özelliklerini olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. GDA oranının artması ile birlikte, numunelerin basınç ve eğilme dayanımları azalmış, kılcallık katsayı değerleri ve su emme kapasiteleri artmıştır. Sonuç olarak, GDA'ların KYH'larda kullanımı ile ilave işçilik ve enerjiden tasarruf sağlanarak, çevremiz ve doğamız için sürdürülebilir yönde olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Especially in developing countries, the construction industry, which is growing due to economic developments, increasing population density and increasing living standards and the growth of cities, seriously affects ecological factors in terms of environmental protection and sustainable use of natural resources. Self-Compacting Concrete (SCC), which offers innovative and sustainable developments in the concrete industry, is able to fill the formwork by flowing under its own weight without using a vibrator, thus reducing additional labor and energy costs, not creating noise pollution, reducing construction time, obtaining full compaction without separation and segregation. Thanks to its properties, it is a special type of concrete that is widely used all over the world. The basis for determining the characteristics of the SCC is to determine the properties of the Self-Compacting Mortar (SCM). In this study, the usability of Recycling Aggregates (RA) obtained by recycling construction debris in SCM production was investigated. SCM was produced with Normal Aggregate (NA) in the range of 0-2 mm. The amounts of NA in sizes 0-0,125 mm, 0-1 mm and 0-2 mm in these produced mixtures were reduced by 25, 50, 75 and 100 percent by weight, and a total of 13 series were produced by adding RA. A series of experiments were carried out on the produced mortar samples, and according to the results obtained, it was observed that the increase in the amount of RA adversely affected the fresh and hardened properties of SCMs. With the increase in the RA ratio, the compressive and flexural strengths of the samples decreased, the capillarity coefficient values and water absorption capacities of the samples increased. As a result, it has been seen that the use of RAs in SCMs has positive effects on our environment and nature in a sustainable way, by saving additional labor and energy.