Design of a hydrokinetic turbine in a pipe
Boru içinde hidrokinetik türbin tasarımı
  1. Tez No: 563502
  2. Yazar: MEHMET SALİH TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hidrokinetik türbinler, akan suyun kinetik enerjisini elektriğe dönüştürmek için kullanılan elektromekanik cihazlardır. Bu çalışmada, 3 kanatlı dik eksenli helezonik hidrokinetik türbin, dairesel boru içinde farklı akış koşullarında simüle edilmiştir. Simülasyon; 1, 1,5 ve 2 m/s akış hızları ile tamamlanmıştır. Bütün simülasyonlar ANSYS FLUENT programı ile yapılmıştır. Analizler için, MRF ve k- ω türbülans modeli kullanılmıştır. Sonuçlar, türbinin açısal hızının arttırıldığında, tork değerinin ve aynı zamanda güç katsayısının belli bir noktaya kadar (maksimum güç katsayısı) arttığını ve sonrada tekrar azalmaya başladığını göstermiştir. En yüksek güç katsayısı değeri 2 m/s akış hızında gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydrokinetic turbines are electromechanical devices used to convert the kinetic energy of flowing water into electricity. In the present study, a 3-bladed vertical-axis helical hydrokinetic turbine placed inside a circular pipe and analyzed under different flow conditions. The simulation was conducted with 1, 1.5 and 2 m/s flow velocities. All simulations were performed by employing ANSYS FLUENT. Moving reference frame (MRF) and k-ω turbulence models were utilized in the analyses. The results have shown that when the angular velocity of the turbine is increased, the torque, thus the power coefficient increases until it reaches the peak point, then the power coefficient begins to decrease. The highest power coefficient value was observed for the flow velocity of 2 m/s.