Yapılar için kendiliğinden yerleşen cam katkılı betonlarda rötre deformasyonu ve enine çatlak oluşumunun değerlendirilmesi
Assessment of shrinkage deformation and transverse crack formation in scgc for structures
- Tez No: 477755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kısıtlanmış rötreden kaynaklanan enine çatlak hasarı oluşumu betonarme bina, köprü tabliyesi, beton yol gibi çeşitli yapı tiplerinde önemli yapısal sorunlara neden olur. Yapı elemanlarının boyutu ve geometrisi, açıklık uzunluğu, imalat tekniği, donatı detaylandırması ve beton özelliği bu konuda önemlidir ve bunlar yapılardaki çatlak oluşumunu etkileyen önemli faktörlerdir. Bu çalışmada, yapısal uygulamalarda kendiliğinden yerleşen cam betonun (KYCB) olası kullanımını artırmak amacıyla, öncelikle, bu tür betonlarla yapılan halka tipi elemanlarda rötre deformasyonu ve çatlak oluşumu deneysel olarak değerlendirilmiştir. Test numunesi 35 mm kalınlığında, 375 mm çaplı ve 140 mm yüksekliğinde, 25.5 mm kalınlıkta sert bir çelik halka etrafında dökülü beton kalıptan oluşmaktadır. Ekstansometre ve çatlak mikroskopu kullanılarak test numunelerde oluşan birim deformasyon ve çatlak genişliği izlenmiştir. Ayrıca, karışımların bazı taze özellikleri ile ilgili performansları incenlenmiştir. Bu amaçla, ince ve iri geri dönüştümlü camın tekli ve birlikte kullanımı göz önüne alınarak test numunelerinin hazırlanması için 16 farklı karışım tasarlanmıştir. Sonuçların analizi, ilk enine çatlak oluşumunun uzadığını ve çatlak genişliği ilerlemesininde yapısal cam betonlu halka elemanlarda azaldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The occurrence of transverse cracking failure resulting from the restrained shrinkage causes a significant structural problem in several type of the structures such as reinforced concrete building, bridge deck, concrete pavement, etc. The size and geometry of the structural members, span length, construction techniques, reinforcement detailing, and concrete properties are important and influencing the cracking in the structure. In this study, in order to increase the possible use of self-compacting glass concrete (SCGC) in the structural applications, firstly, the shrinkage deformation and crack formation in ring type members cast with SCGC were assessed experimentally. The test specimen consists of a 35 mm thick a mould of concreting around a rigid steel ring 25.5 mm in thickness with a diameter of 375 mm and a height of 140 mm. The test was conducted under extensometer and microscope controls to monitor the strain on the prism and crack width on the ring. In addition to such tests, some fresh related performances of the mixtures were evaluated. To this aim, 16 different mixtures were designed considering single and combined use of fine and coarse recycled glass and used for the preparation of test specimens. The analysis of the results showed that the formation of the first transverse crack prolonged and its width propagation reduced in the ring members having structural recycled glass concrete.