Köprü tabliye uygulamalarında kullanılmak üzere nano modifiye edilmiş çimento bağlayıcılı kompozitlerin tasarlanması
Design of nano-modified cementitious composites for bridge deck application
- Tez No: 477757
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Geleneksel betondan farklı olarak, Tasarlanmış Çimento Bağlayıcılı Kompozitler'in (ECC) üretimi mikromekanik esaslı malzeme tasarımını içermekte ve bu durum karışımlarda temel bileşenlerden bir tanesi olarak yüksek hacimlerde uçucu kül kullanılmasını gerektirmektedir. ECC karışımlarında yüksek hacimlerde (çimento ağırlığının %85'i seviyesine kadar) uçucu kül kullanılması, çekme sünekliğinin artmasına (uzun vadeli çekme şekil değiştirme seviyesinde yaklaşık %3'lük artış) ve çatlak açıklıklarının daralmasına yol açarken, erken yaş basınç dayanımını önemli ölçüde azaltmakta ve klorür iyon geçirimliliğini arttırmaktadır. Ancak, yüksek hacimlerde uçucu küllü sistemlerde nano malzemelerin kullanımının dayanım ve dürabiliteyi iyileştirdiği bilinmektedir. Bu bağlamda, tez kapsamında öncelikli olarak yüksek hacimlerde uçucu kül içeren ECC karışımlarında nano malzemeler kullanılması aracılığıyla temel mekanik özelliklerin iyileştirilmesi yoluna gidilmiştir. İkinci aşamada, farklı uçucu kül/çimento oranlarının farklı nano malzemeler kullanılarak üretilmiş ECC karışımlarının hidratasyon ve mikroyapısal özellikleriyle taşınım ve temel mekanik özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Sonuçlar nano malzeme kullanımının özellikle erken yaşlarda ECC'nin eğilme dayanımı ve sünekliğini iyileştirdiğini göstermektedir. Farklı ECC özelliklerinin iyileştirilebilmesi adına her ne kadar farklı seviyeler seçilebilir olsa da optimum uçucu kül kullanım seviyesinin nano modifikasyon mekanizmasına bağlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Unlike conventional concrete, the material design process for Engineered Cementitious Composites (ECC) involves micromechanics-based design theory, paving the way for the use of high volumes of fly ash (HVFA) as a major component. Using high volumes of fly ash (up to 85% weight fraction of cement) in ECC mixtures enables improved tensile ductility (approximately a 3% increase in long-term tensile strain) with reduced crack widths, although it also leads to significantly reduced early-age compressive and tensile strength and chloride ion resistance. However, nano-mineral additives are known to improve mechanical strength and durability of HVFA systems. In this sense, within the scope of present thesis emphasis was firstly placed on the utilization of different nano-mineral additives in HVFA ECC production to tailor the basic mechanical properties of the mixtures. Secondly, focus was placed on the effects of different Class-F fly ash/cement ratios on hydration properties and microstructural characteristics, transport and mechanical properties of ECC mixtures designed with different mineral additives. Experimental results confirm that nano-additives could significantly improve both flexural strength and ductility of ECC, especially at early ages. Although different optimum levels can be selected to favor various ECC properties; optimum weight fraction of FA (fly ash) is dependent on the mechanism of nano-modification (i.e. type of modifier).