Impact behavior of nano-clay and nano-sio15 filled epoxy matrix based fiber reinforced composite laminates
Nanokil ve nano-sio15 katkılı epoksi matris esaslı elyaf takviyeli kompozit laminatların darbe davranışı
  1. Tez No: 477760
  2. Yazar: ATBAN RAFEA ABDO ABDO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER YAVUZ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, nanokil ve nanosilika katkılı epoksi esaslı cam elyaf takviyeli kompozit laminatların ([G12] ve [G10]) ve aramit/cam hibrit elyaf takviyeli kompozit laminatların darbe davranışı Charpy darbe testi kullanılarak araştırılmıştır. Kompozit laminatlar el yatırma işlemi ile imal edilmişlerdir. Üretilen kompozit laminatların Charpy darbe testi, ISO 179/92 standardı uyarınca Charpy darbe test makinesi ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, cam elyaf takviyeli kompozit laminatların yanlamasına numuneleri için emilen darbe enerjisinde, ağırlıkça % 2 nanokil katkısı için % 19,44 ve ağırlıkça % 1,5 nanosilika katkısı için % 38,02 artış olduğunu göstermiştir. [G12] ve [G10]'un diklemesine numuneleri için emilen darbe enerjisinde, ağırlıkça % 2 nanokil katkısı için % 11,38 ve ağırlıkça % 1,5 nanosilika katkısı için % 32,83 artış olmuştur. Hibrit elyaf takviyeli kompozitler üzerindeki en yüksek darbe enerji emiliminin, ağırlıkça % 1 nanokil katkılı [K1G4]S dizin konfigürasyonunun hem yanlamasına hem de diklemesine yönelik test numuneleri için elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact behavior of nanoclay and nanosilica filled epoxy matrix based glass fiber reinforced composite laminates ([G12] and [G10]) and aramid/glass hybrid fiber reinforced composite laminates were investigated by Charpy impact test. The composite laminates were fabricated by hand lay-up process. The Charpy impact test of fabricated composite laminates was conducted following ISO 179/92 standard by Köger 3/70 Charpy impact test machine. The results showed an increase in absorbing impact energy of the edgewise specimens of glass fiber reinforced composites were 19.44 % for 2 wt.% nanoclay addition and 38.02 % for 1.5 wt.% nanosilica addition. The increase in absorbed impact energy for flatwise test specimens of [G12] and [G10] was 11.38 % and 32.83 % for 2 wt.% nanoclay and 1.5 wt.% nanosilica, respectively. It was also shown that the highest impact energy absorption on hybrid fiber reinforced composites was obtained for both flatwise and edgewise test of [K1G4]S stacking configuration with 1 wt.% nanoclay additive.