Tensile and flexural behavior of nanoclay filled epoxy matrix based fiber reinforced composite laminates
Nanokil katkılı epoksi matris tabanlı elyaf takviyeli kompozit laminatların çekme ve eğme davranışları
  1. Tez No: 477759
  2. Yazar: MOHAMMED HUSSEIN MAHMOOD MAHMOOD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER YAVUZ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, nanokil katkısının epoksi esaslı cam elyaf takviyeli kompozit laminatların [G12] ve aramid/cam hibrit elyaf takviyeli kompozit laminatların çekme ve eğilme davranışlarına etkisi araştırılmıştır. Farklı nanokil içeriklerine (ağırlıkça % 0.5, % 1, % 2, % 3 ve % 5) sahip kompozit laminatlar, el yatırması ve bunu takiben sıcak pres kullanılarak imal edilmiştir. Nano yapılı hibrid elyaf takviyeli kompozit laminatlar çeşitli istif yapılandırmalarıyla hazırlanmıştır ([K1G4]S ,[K2G3]S ,[K3G2]S ve [K4G1]S). Çekme ve eğilme testleri, tek eksenli çekme için ASTM 3039 ve D638-10 ve üç noktalı eğilme için ASTM D790-10 standartları takip edilerek gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, nano kil katkılı kompozitler için [G12] çekme mukavemetindeki artışın % 1, % 2 ve % 3 nanokil katkılı epoksi esaslı cam elyaf takviyeli kompozitler için sırasıyla % 8, % 4 ve % 1 olduğunu ortaya koymuştur. Eğilme mukavemeti ve modülü için sırasıyla 327 MPa'dan 280 MPa'ya ve 15 GPa'dan 13 GPa'ya düşüşler tespit edilmiştir. Çekme mukavemetindeki artışın, daha düşük nanokil içeriklerinde daha belirgin olduğu ve en yüksek çekme mukavemetin ağırlıkça % 1 kil içeriğinde belirlenmiştir. Hibrit kompozitlerin maksimum gerilme mukavemeti, ağırlıkça % 2 nanokil kullanan [K1G4]S konfigürasyonu için elde edilmiş ve maksimum eğilme mukavemeti, ağırlıkça % 1 nanokil katkısı için gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of nanoclay filler on tensile and flexural behavior of epoxy matrix based glass fiber reinforced composite laminates [G12] and aramid/glass hybrid fiber reinforced composite laminates were investigated. The composite laminates with different nanoclay contents (0.5 wt.%, 1 wt.%, 2 wt.%, 3 wt.% and 5 wt.%) were fabricated using hand lay-up followed by hot press. The nano-structured hybrid fiber reinforced composite laminates were prepared with a variety of stacking configurations ([K1G4]S ,[K2G3]S ,[K3G2]S and [K4G1]S). The tensile and flexural tests were conducted by following ASTM 3039 and D638-10 for uniaxial tensile and ASTM D790-10 for three-point bending. The results showed that the increase in tensile strength for composites [G12] with nanoclay is 8%, 4% and 1% for 1 wt.%, 2 wt.% and 3 wt.% nanoclay filled epoxy based glass fiber reinforced composites, respectively. The reductions from 327 MPa to 280 MPa and 15 GPa to 13 GPa were determined for both flexural strength and modulus, respectively. It was shown that the enhancement in tensile strength is more significant at lower nanoclay contents and the highest tensile strength was determined for 1 wt.% clay content. The maximum tensile strength of hybrid composites was obtained for the configuration [K1G4]S using 2 wt.% of nanoclay and the maximum flexural strength was observed for 1 wt.% nanoclay inclusion.