Hydrogen gas generation from water by use of aluminum dross
Alüminyum cürufu kullanarak sudan hidrojen üretimi
  1. Tez No: 477761
  2. Yazar: MEHMET KALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT SÖYLEMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULAZİZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde, alüminyum üretim tesislerinin ve alüminyum döküm fabrikalarının bir atığı olan alüminyum cürufu ve suyun kimyasal reaksiyonundan bir reaktör içerisinde hidrojen gazı üretildi. Bu reaksiyonları gerçekleştirmek için Gaziantep Üniversitesi Kampüsü'nde bir reaktör, kontrol ve ölçüm cihazlarından oluşan bir deney düzeneği kurulmuştur. Bu deneysel kurulum, hidrojen gazı üretiminin teknik fizibilitesini ve verimliliğini araştırmak amacıyla farklı çalışma koşulları altında çok sayıda deneyle test edilmiştir. Buna ek olarak, üretilen hidrojen gazı miktarı, ısıl değeri ve gaz karışımı içinde ekzotermik reaksiyona bağlı olarak açığa çıkan ısı miktarı Gaz Kromatografisi ve Gaz Kalorimetresi kullanılarak ölçülmüştür. Deneylerin sonunda, 100°C'de 2 L sıcak musluk suyu ile 1 kilogram alüminyum cürufunun reaksiyonundan sonra 120 L hidrojen gazı üretildi. Bununla birlikte, gaz kromatografisi ile gaz karışımındaki hidrojen miktarı %93,243 saflıkta ölçülmüş ve gaz karışımının ısıl değeri gaz kalorimetresi ile 2375 kcal/m3 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, hydrogen gas was generated in a reactor from the chemical reaction of water and aluminum dross which is a waste of aluminum production plants and aluminum die casting factories. An experimental setup consisting of a reactor, control and measurement devices has been constructed on Gaziantep University Campus to perform these reactions. This experimental setup has been tested with many experiments under different operating conditions to investigate the technical feasibility and efficiency of producing hydrogen gas. In addition, the amount of generated hydrogen gas, its heating value and the amount of heat released due to the exothermic reaction in the gas mixture were measured by using Gas Chromatography and Gas Calorimeter. At the end of the experiments, 120 L of hydrogen gas was produced after reacting 2 L of hot tap water at 100°C with 1 kilogram of aluminum dross. However, the amount of hydrogen in the gas mixture by gas chromatography was measured in 93,243% purity, and the heating value of the gas mixture by gas calorimeter was measured as 2375 kcal/m3.