A research on effect of sewage sludge ash on the bonding properties of composite materials
Katı atık yakma külünün kompozit malzemelerin yapıştırma özellikleri ile ilgili araştırma
- Tez No: 477773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERKLİĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yapıştırıcı ile birleştirme, mekanik birleştirmelere kıyasla önemli avantajlara sahiptir. Yapışkanla birleştirilmiş bağlantılar, bağlantı elemanlarında oluşan gerilme konsantrasyonlarının olmaması nedeniyle daha fazla yorulma direncine sahiptir. Bu nedenle, yapıştırmada kullanılan yapıştırıcıların geliştirilmesi son derece önem kazanmıştır. Bu çalışmada, kompozit plakaların yapıtırıcısını güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada tek ve çift tesirli bindirme bağlantıları incelenmiştir. Yapıştırıcının mekanik özelliklerini iyileştirmek için katı atık yakım külü (SSA) 45 μm ve altındaki mikro parçacıklar epoksi reçine ile karıştırılmıştır. SSA'nın epoksi içerisine ağırlık oranları sırasıyla % 0,% 5,% 10,% 15,% 20,% 25'dir. 10 katlı cam elyaf/epoksi kompozit plakalar üretilip farklı mikropartikül oranlarında oluşturulan epoksi yapıştırıcı ile yapıştırılmış ve deneysel olarak mukavemet değerleri incelenmiştir. Çekme testi sonuçlarına göre SSA ilavesi %20 oranına kadar kayma gerilmesini artırmıştır. SSA parçacıklarının %20'sinden fazlasının yapıştırıcı içerisine eklenmesinin kayma gerilmesi üzerinde olumsuz bir etki görülmüştür. Üç noktalı eğme test sonucuna göre eğilme gerilmesinin SSA eklentisinden etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Adhesive bonding has considerable advantages over mechanical fasteners. Adhesively bonded joints have more fatigue resistance because of absence of stress concentrations that occurs at fasteners. Therefore, the need to improve adhesives used for bonding has acquired utmost importance. The present study aims to strengthen adhesive joints. Single lap and double lap configurations were chosen to perform this study. In order to improve the mechanical properties of adhesively bonded joints, micro-particles (45μm and below) of sewage sludge ash (SSA) were mixed with epoxy resin. The weight ratios of SSA added into epoxy were (0%, 5%, 10%, 15%, 20%, 25%) respectively. Glass fiber/epoxy composite laminates with 10 layers were chosen as adherends and the adhesive was produced from different amounts of microparticles added into the epoxy. The adhesively bonded joints with same thicknesses of adherends under tensile and bending loads were investigated experimentally to assess the effect of SSA particles on the mechanical properties of the epoxy. Depending on the tensile test results, the addition of SSA increased shear stress at specified weight ratios of ash. It was found that addition more than 20% of ash particles into the adhesive showed a negative effect on shear stress. According to the three point bending test results, flexural stress affected by addition of SSA particles.